Istnieje wiele sposobów karmienia, ale to właśnie wokół suchej karmy narosło szczególnie wiele szkodliwych mitów. Jej przeciwnicy podają wiele „argumentów” mających świadczyć o tym, że jest ona dla psów szkodliwa, a co za tym idzie, w ogóle nie powinna być im podawana. Jak zatem rzecz wygląda naprawdę? Czy sucha karma dla psa jest szkodliwa? Poznaj fakty!

Czy sucha karma może być dobrym wyborem?

Tak, zdecydowanie! Współczesne karmy wysokiej jakości dostarczają psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. W związku z tym mogą stanowić podstawowe, a nawet jedyne źródło pożywienia. Do tego występują w wielu ciekawych wersjach smakowych i są bardzo aromatyczne. Swoim składem są dostosowane do konkretnych wymagań. Dlatego też dostępne są zarówno karmy np. dla szczeniąt, psów dorosłych, starszych czy suk ciężarnych. Ponadto specjalistyczne karmy, jak np. pełnowartościowa sucha karma SPECIFIC™, wychodzą naprzeciw potrzebom psów z rozmaitymi schorzeniami – od nadwagi czy problemów ze stawami, po choroby nerek, cukrzycę, alergie.

Jak wybrać i wprowadzić suchą karmę?

Jak zostało już wyżej nadmienione, istotne jest dopasowanie karmy do potrzeb psa, tj. do jego wieku, wagi, trybu życia, ewentualnych schorzeń. Nie bez znaczenia są również jego upodobania. Karmę, która mu smakuje, będzie jadł chętniej niż tę średnio dla niego atrakcyjną. To ważne m.in. ze względu na jego dobre samopoczucie, o które – jako odpowiedzialny opiekun – musisz dbać. Jeśli obawiasz się, że Twój podopieczny nie spojrzy łaskawie na nową karmę, kup próbkę lub mniejsze opakowanie. Początkowo możesz dodawać ją do poprzedniej karmy, by pupil przyzwyczaił się do jej smaku. Stopniowo zmniejszaj ilość „starej” karmy na rzecz wprowadzanej.

Czy sucha karma może szkodzić?

Tak, w określonych przypadkach – tak jak wszystko inne – może zaszkodzić. Przede wszystkim np. wówczas, gdy była niewłaściwe przechowywana i uległa zepsuciu. Choć jedną z większych zalet suchych karm jest właśnie ich łatwe i długie przechowywanie, one także mogą się zepsuć, gdy będą trzymane np. w wilgotnym miejscu, w nieszczelnym pojemniku. Karma sucha może zaszkodzić również wtedy, gdy nie będzie zbilansowana, co grozi np. niedoborem cennych składników odżywczych.

Pamiętaj o tym, że nawet najlepszej jakości sucha karma nie przysłuży się psu, jeśli będzie niewłaściwie wybrana. Przykładowo pies z nadwagą nie powinien jeść karmy wysokoenergetycznej, bo to jeszcze bardziej pogłębi jego problem. Z kolei suka ciężarna czy karmiąca nie może spożywać karmy przeznaczonej dla psów z nadwagą, która nie dostarczy jej wystarczającej porcji energii.

Wybierz dobrą, zbilansowaną karmę i obserwuj psa. Jeśli nie traci lub nie przybiera na wadze, jest szczęśliwy i aktywny, nie ma problemów żołądkowych bądź skórnych, możesz założyć, że karma mu służy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj