Sierść poszczególnych ras psów może znacznie się od siebie różnić. Sierść długa, krótka, z podszerstkiem lub bez – każda wymaga innej pielęgnacji, a co za tym idzie odpowiednich akcesoriów do czesania. Jak dobrać odpowiednią szczotkę do sierści psa i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Dowiedz się więcej na ten temat!

Regularne szczotkowanie sierści psa to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Wpływa na wygląd i kondycję skóry i sierści. Pozwala uniknąć kołtunienia i filcowania się sierści i regularnie usuwać z niej zabrudzenia oraz martwe włosy. Na rynku znajdziesz ogromny wybór szczotek do czesania psa. Należy je dobrać w zależności od długości i rodzaju sierści oraz konkretnych potrzeb.

Szczotka dla psa – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze

Kupując szczotkę do czesania sierści psa warto wybrać taką, która będzie dobrej jakości, solidnie wykonana i bezpieczna dla naszego pupila. Taka szczotka z pewnością posłuży ci przez dłuższy czas. Powinna ona być komfortowa zarówno dla psa (nie powinna ciągnąć i szarpać włosów), jak i wygodna w użytkowaniu dla właściciela (poręczny uchwyt, prosta w obsłudze). Dobierając odpowiednią szczotkę dla psa, należy wziąć także pod uwagę długość sierści pupila, jej gęstość i budowę włosa. Jeśli zauważysz, że wybrana przez ciebie szczotka nie odpowiada ani tobie ani twojemu czworonogowi (pies denerwuje się podczas czesania, widać że szczotka nieprzyjemnie go ciągnie, a dla ciebie jest niewygodna), zamień ją na inną. Duży wybór najlepszych jakościowo szczotek do sierści psa znajdziesz w sklepie groomerskim, Groomer.com.pl.

Rodzaje szczotek dla psa

  • szczotka druciana (szpilkowa) – nadaje się do czesania długiej sierści i średnio długiej, będzie też odpowiednia dla psów z podszerstkiem. Posiada długie szpilki ze stali nierdzewnej, gładko zakończone, które umożliwiają rozczesywanie jednocześnie nie raniąc czworonoga i nie elektryzując sierści. Długość szpilek należy dopasować do długości sierści psa. Szczotki druciane mogą być wykonane z drewna lub z innego tworzywa. Różnią się od siebie kształtem, rozmiarem (duże szczotki będa lepsze dla większych psów). W zależności od stopnia twardości, jeśli jesteś właścicielem psa o gęstej i zbitej sierści, powinieneś wybrać twarda szczotkę drucianą, miękkie szczotki nadają się dla psów o cienkich włosach
  • szczotka metalowa (pudlówka) – metalowe druciki na szczotce są rozmieszczone nieco gęściej niż w przypadku szczotki drucianej. Pudlówka idealnie nadaje się do czesania psów o gęstej sierści, skutecznie usuwa podszerstek i pomaga pozbyć się kołtunów. W trakcie czesania należy używać jej ostrożnie, by nie zranić ani nie sprawić bólu naszemu pupilowi. Szczotki metalowe mogą się różnić między sobą rozmiarem, długością metalowych igieł, ich ilością (gęstością) i twardością.
  • szczotka włosiana – ta uniwersalna szczotka nadaje się do czesania sierści o różnej długości. Wystarczy dopasować długość włosia, tak by podczas czesania szczotka sięgała aż do skóry psa (im sierść jest dłuższa i gęstsza, tym bardziej szczotka włosiana powinna być rzadsza i mieć dłuższe włosie. Szczotki włosiane wyróżniają się dużą trwałością i jakością wykonania, mogą posłużyć nawet przez kilka lat, dlatego warto rozważyć podniesienie nieco większego wydatku. Wśród szczotek włosianych możemy wyróżnić dwa ich rodzaje: szczotka włosiana z rozczesywaczem (sztywne, dłuższe pręciki umieszczone są pomiędzy włosiem). Ta szczotka świetnie rozczesuje sierść, będzie idealna dla psów o sierści długiej i cienkiej. Druciki posiadają bezpieczne końcówki (zaokrąglenia), dzięki czemu unikniesz zadrapania i zranienia skóry podczas czesania. Szczotka włosiana miedziana jest wyposażona w miedziane pręciki umieszczone między włosiem. Będzie idealna dla dużych psów, które czesane tą szczotką będą miały pięknie lśniącą i gładką sierść
  • szczotka gumowa lub silikonowa – pozwala skutecznie pozbyć się martwych włosów. Jest łatwa i wygodna w użytkowaniu, zapewnia bezbolesne czesanie. Jej stosowanie zaleca się w przypadku psów krótką i gładką sierścią. Szczotki gumowe lub silikonowe mogą być różnej wielkości i kształtu. Często posiadają specjalny pasek na dłoń ułatwiający jej trzymanie lub mają kształt rękawicy. Szczotki silikonowe są nieco droższe od szczotek gumowych, ale zarazem bardziej skutecznie usuwają martwe włosy i pomagają pozbyć się zabrudzeń z sierści.
  • furminator – idealne narzędzie do usuwania podszerstka, bardzo skuteczne i łatwe w użyciu. Można je stosować u psów różnej wielkości i o różnej długości sierści – wystarczy odpowiednio dobrać rozmiar. Podczas wyczesywania usuwamy podszerstek nie uszkadzając włosa okrywowego. Furminator zalecany jest szczególnie w przypadku psów o puszystej sierści z dużą ilością podszerstka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj