Zbliża się okres wakacji a razem z nim czas wyjazdów. Wielu właścicieli zwierząt nie wyobraża sobie podróży bez swojego pupila. Jeżeli naszym celem jest jedna z miejscowości na terenie Polski, musimy jedynie odpowiednio przygotować samochód, aby podróż dla naszego czworonoga nie była męcząca. Pamiętajmy przy tym, że nie możemy przewidzieć wszystkich reakcji zwierzęcia, więc powinniśmy także podjąć środki ostrożności dzięki, którym jazda samochodem z psem będzie bezpieczna.

Sprawa nieco komplikuje się, kiedy zamierzamy wyjechać do innego kraju. Chociaż od czasu wejścia Polski do strefy Schengen, przekraczanie granic jest dla nas w miarę proste, to przewóz zwierząt jest obarczony formalnościami, które musimy spełnić.

Przede wszystkim koniecznością jest wyrobienie paszportu dla naszego czworonoga. Na szczęście nie jest to trudne zadanie i przy odrobinie szczęścia możemy uporać się z nim w zaledwie jeden dzień. Oczywiście, jeżeli wcześniej wykonaliśmy niezbędne szczepienia.

Jak wyrobić paszport dla psa?

Po pierwsze warto odwiedzić witrynę internetową Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Możemy na niej dowiedzieć się, czy wybrany przez nas weterynarz posiada uprawnienia do wydawania tego rodzaju dokumentu. Kiedy już wybierzemy odpowiednią placówkę weterynaryjną, pozostaje udać się do niej i poddać krótkiej procedurze.

Dokument, który wyrabiamy, musi zawierać między innymi takie informacje jak:

  • data narodzin zwierzęcia
  • imię
  • rasa i płeć
  • dane kontaktowe właściciela
  • ważne informacje dotyczące zdrowia psa
  • data szczepienia przeciw wściekliźnie
  • informacja o transponderze wszczepionym zwierzęciu

Koszt wyrobienia paszportu to około 100 zł, kwota może być powiększona o cenę niezbędnych szczepień i koszt transpondera.

Jeżeli mamy wyrobiony paszport, pies został zaszczepiony i zaczipowany to musimy jeszcze pamiętać o dodatkowym odrobaczeniu, które musi być dokonane maksymalnie 72 godziny przed podróżą.

Popularnym kierunkiem przewozu zwierząt za granicę jest Wielka Brytania. Czy w 2021 roku zmieniły się zasady transportu psów do tego kraju?

Jak dowiadujemy się ze strony Głównego Inspektoratu Weterynarii od 1 stycznia 2021 r. wszystkie zasady dotyczące przemieszczania psów, kotów i fretek z UE do Wielkiej Brytanii pozostają w niezmienionej formie. Oczywiście warunki mogą się z czasem zmienić, więc warto na bieżąco obserwować zamieszczane informacje.

Jakie warunki musimy spełnić, przewożąc psa do Wielkiej Brytanii?

Oprócz wymienionych powyżej punktów, czyli zaszczepieniu, odpowiedniemu oznaczeniu i wyrobieniu paszportu musimy jeszcze przeprowadzić i udokumentować profilaktykę przeciwko tasiemcom /Echinococcus multilocularis/.

Jeżeli podróżujemy samochodem do Wielkiej Brytanii, to najwygodniejszą drogą będzie skorzystanie z Eurotunelu. Koszt przejazdu nie jest drogi, a jednocześnie będzie wygodny także dla naszego pupila. Sama podróż trwa jedynie około 30 minut.

Oczywiście decydując się na przewóz psa do Anglii, nie musimy tego robić sami. Istnieje wiele firm, które gwarantują bezpieczny transport zwierząt za granicę. Skorzystanie z usług takiego przewoźnika, umożliwia nie tylko szybki przewóz pupila w komfortowych warunkach, ale także uzyskanie pomocy w uregulowaniu wszystkich formalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj