Alergia to przypadłość, która dotyka nie tylko ludzi, ale też ich czworonożnych przyjaciół. Psy mogą cierpieć z powodu alergii wziewnej, kontaktowej lub pokarmowej. Ta ostatnia, daje nieprzyjemne objawy, które powodują dyskomfort i utrudniają pupilowi codzienne funkcjonowanie. Jak rozpoznać alergię pokarmową u psa i jak ją leczyć?

Czym jest alergia pokarmowa u psa?

Alergia pokarmowa u psa to reakcja immunologiczna organizmu, która powoduje wystąpienie określonych objawów klinicznych. Chodzi tu, przede wszystkim, o zmiany natury dermatologicznej, ale nie tylko. Co ciekawe, alergia pokarmowa u psa jest bardzo często mylona z nietolerancją pokarmową. Chociaż objawy obydwu dolegliwości są podobne, to ich podłoże jest zupełnie inne. Alergia u psa jest związana z nadwrażliwością na konkretny składnik żywności, natomiast przyczyn nietolerancji pokarmowej należy doszukiwać się w niewystarczającej ilości enzymów trawiennych.

Alergia pokarmowa u psa – jakie daje objawy?

Jakie są najczęstsze objawy alergii u psa?

  • Świąd skóry
  • Zapalenie skóry lub łojotok
  • Biegunka
  • Wymioty
  • Łzawienie oczu
  • Katar

Warto dodać, że objawy alergii pokarmowej u psa nasilają się po spożyciu uczulającego produktu. Co więcej, pierwszym objawem nie jest biegunka, a świąd skóry. Pies może drapać się bardzo intensywnie, nawet doprowadzając w ten sposób do powstania ran.

Jakie pokarmy najczęściej uczulają psy?

Dokładne określenie, które produkty uczulają pupila, jest bardzo trudne. Istnieje lista pokarmów, które najczęściej powodują alergię u czworonogów. Do tej grupy należy soja, pszenica, nabiał i jaja. Warto jednak pamiętać, że reakcję alergiczną mogą również wywołać suplementy czy zawarte w karmach konserwanty lub barwniki.

Jak leczyć alergię u psa?

Zdiagnozowanie alergii pokarmowej u psa jest bardzo trudne. By móc stwierdzić, które produkty uczulają pupila, a które są dla niego bezpieczne, warto wdrożyć dietę eliminacyjną. Na tej podstawie będzie można wywnioskować, co uczula psa i powinno zniknąć z jego diety. Dobrze jest też zamienić zwykłą karmę na karmę hipoalergiczną (można ją dostać w tym sklepie: https://www.maxandmrau.pl/pl/menu/specjalistyczna-karma-dla-psa-153). Tego rodzaju karmy są tworzone właśnie z myślą o psach, które cierpią z powodu alergii. Najczęściej nie ma w nich wzmacniaczy smaków i barwników, które mogłyby powodować alergię.

Leczenie alergii u psa wiąże się również z koniecznością wykluczenia innych chorób, które dają podobne objawy, jak np. dermatoza. Lekarz może zalecić stosowanie określonych leków: antyhistaminowych lub sterydów. U psów, podobnie jak u ludzi, możliwe jest wykonanie odczulania. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i w momencie pojawienia się niepokojących objawów, należy udać się z psem do specjalisty.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj