Pielęgnacja sierści to obowiązek każdego właściciela psa. Zabiegi, takie jak czesanie, kąpanie czy obcinanie pazurów z łatwością wykonać można samodzielnie. Jeżeli chodzi natomiast o strzyżenie, wymagać będzie ono pewnych zdolności manualnych oraz umiejętności zapanowania nad psem. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać obcinanie czworonoga w domowych warunkach.

Samodzielne obcinanie psa — garść przydatnych wskazówek

Znacząca część psów posiada sierść lub włosie oraz podszerstek. Wyjątek stanowią rasy, takie jak york czy maltańczyk (więcej informacji na temat drugich — poniżej), które mają jedną warstwę włosów chroniących przed wpływem czynników zewnętrznych i są pozbawione podszerstka. Zwierząt, które posiadają podszerstek nie powinno się strzyc — usuwa się w ten sposób ich włosy okrywowe, naruszając ich funkcję ochronną. Na ciele psa pozostaje wówczas sam podszerstek, co prowadzić może do tworzenia się nieestetycznych, problematycznych kołtunów. Konsekwencją niewłaściwego strzyżenia może być również dermatoza objawiająca się miejscowym łysieniem.

Aby móc samodzielne ostrzyc psa, powinien być on nauczony cierpliwego stania. Zwierzaka najlepiej umieścić na podwyższeniu — w znaczący sposób ułatwi to wykonywanie strzyżenia. Na powierzchni mebla warto położyć ręcznik, który będzie zapobiegał ślizganiu się czworonoga.

Do strzyżenia potrzebne będą akcesoria, takie jak nożyczki, maszynka, grzebień, szczotka, szampon oraz odżywka. Do tego celu nie powinno się używać przeznaczonych dla ludzi kosmetyków — mogą być one zbyt agresywne dla delikatnej skóry zwierzęcia. Nie sprawdzi się tu również klasyczna maszynka — nie uwzględnia ona bowiem potrzeb gęstej psiej sierści.

Pierwszym etapem strzyżenia czworonoga powinno być rozczesanie jego sierści, kąpiel i dokładne wysuszenie (szczególną uwagę zwrócić powinno się tutaj na okolice uszu oraz ogona). Przygotowana w ten sposób sierść znacznie lepiej się układa i jest łatwiejsza w obcinaniu. Gdy sierść zwierzaka jest pokryta kołtunami, należy ją delikatnie rozczesać, przytrzymując drugą ręką problematyczne miejsca. Warto sięgnąć tu również po specjalne odżywki ułatwiające rozczesywane sierści pupila.

Strzyżenie czworonoga odbywać powinno się w kierunku od głowy do ogona. Osobom początkującym zaleca się wykonywanie powolnych ruchów — uchroni to skórę zwierzęcia przed przypadkowym zranieniem.

Modne fryzury dla maltańczyka

Maltańczyki to niewielkie zwierzęta o długich, jedwabistych włosach. Owłosienie rośnie przez cały okres ich życia i nie ulega linieniu, a co za tym idzie — wymaga systematycznego, umiejętnego czesania oraz obcinania.

Jak może zostać obcięty maltańczyk? Włosy kilkumiesięcznych szczeniaków najlepiej zawiązać w kitki. Upiąć można je tak na głowie, jak i po bokach tułowia. Gdy włosy maltańczyka staną się nieco dłuższe, przejść należy do tak zwanego papilotowania. By uzyskać piękną fryzurę, maltańczyk powinien nosić papiloty do osiągnięcia około 7 miesiąca życia. Pamiętać powinno się tu o odpowiednim ich zabezpieczaniu, dzięki czemu nie będą się one brudziły i plątały.

Idealne włosy maltańczyka przygotowującego się do udziału w wystawie to takie, które sięgają niemalże do ziemi, miękko opadając i nie utrudniając zwierzęciu poruszania się. W przypadku pozostałych czworonogów, ich włosy obcinać można średnio lub krótko, w zależności od indywidualnego upodobania.

Jaką wybrać fryzurę dla maltańczyka? Bardzo efektownie prezentować będzie się pies z włosami przyciętymi na pyszczku i delikatnie rozczochranymi uszami. Kolejna propozycja to fryzura Korean Style. Jej cechami charakterystycznymi są krótko ostrzyżone tułowie i długie cieniowanie na uszach oraz łapach. Bardzo modnym uczesaniem maltańczyków jest także Teddy Bear. Aby uzyskać taką fryzurę, należy krótko przystrzyc sierść na uszach i lekko na pyszczku.

Tak obcięty maltańczyk będzie przepiękny!

Natomiast pozostałe, niemniej modne fryzury dla maltańczyka znaleźć można na stronie Fajny Zwierzak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj