Prawidłowe żywienie psa to zadanie każdego właściciela, które jest niezwykle istotne w wychowaniu czworonoga. To od prawidłowej diety zależy zdrowie pupila, a także to, ile będzie miał energii na co dzień. Istotne jest dostarczanie mu niezbędnych składników odżywczych oraz zapewnienie regularności spożywania posiłków. Jak często karmić czworonoga i jakie nawyki żywieniowe warto wdrażać do jego życia? Sprawdź i zadbaj o swojego psa i jego odpowiednią wagę jak najlepiej.

Psy z nadwagą żyją krócej i częściej chorują

Dbanie o prawidłową masę ciała jest istotne nie tylko w przypadku ludzi, ale także naszych czworonożnych przyjaciół. Waga psa powinna być dopasowana do rasy oraz do rozmiarów pupila. Utrzymywanie jej na odpowiednim poziomie jest niezwykle istotne dla jego zdrowia. Otyłość u psów bardzo mocno obciąża ich organizm. Prowadzi do chorób całego układu pokarmowego i osłabia kości, a także mocno obciąża stawy psa, co jest szczególnie niebezpieczne u dużych oraz małych ras, które są podatne na stany zapalne i choroby stawów ze względu na uwarunkowania genetyczne ras.

Żeby nie dopuścić do problemów z prawidłową wagą u naszego pupila, bardzo ważne jest podawanie mu odpowiedniej ilości jedzenia. Psa nie należy ani przekarmiać, ani podawać mu zbyt małych porcji karmy w ciągu dnia. Skąd wiedzieć, ile jedzenia na dobę należy podawać czworonogowi? Najczęściej można taką informację wyczytać z tabelki znajdującej się na opakowaniu karmy dla psów premium. Podana będzie tam waga oraz przedział wiekowy psa i odpowiednia ilość karmy podana w gramach, którą należy podawać mu w ciągu doby. Jeśli pies jest już otyły i nie wiemy, jak dobrać ilość pokarmu, aby zredukować jego wagę, warto poradzić się weterynarza i wybrać dobrze zbilansowane pożywienie, na przykład karmę premium od marki Polaris.

Systematyczne posiłki i monotonia w odżywianiu

Ludziom trudno wyobrazić sobie jedzenie codziennie tego samego. U psów na szczęście ta kwestia wygląda zupełnie inaczej. Czworonożne pupile uwielbiają rutynę i nie należy zmieniać im karmy zbyt często. Jeśli chcemy przestawić się na inny rodzaj pokarmu, na przykład zmienić producenta lub przejść z karmy dla szczeniaków na karmę dla psów dorosłych, to należy robić to stopniowo. Podobna zasada dotyczy redukowania ilości posiłków czy zmiany godzin ich podawania. Psy bardzo nie lubią reorganizacji swojego planu dnia i trudno jest się im przyzwyczaić do nowych nawyków. Dlatego warto np. początkowo mieszać nową karmę ze starą i stopniowo zwiększać ilość nowego pokarmu.

Ważną regułą w życiu każdego psa jest liczba posiłków. W przypadku szczeniaków powinno być ich więcej niż w przypadku psów dorosłych. Szczeniaki, które skończyły 8 tygodni i zostały oddzielone od matki, należy karmić 3-4 razy dziennie. Taka ilość posiłków powinna zostać utrzymana do mniej, więcej 6 miesiąca życia. Wtedy można stopniowo zredukować ich ilość. W przypadku psów dorosłych, czyli tych, które ukończyły 7 miesięcy, wystarczą dwa posiłki dziennie. Ważne jest jednak ich równe rozłożenie, czyli raz na dwanaście godzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj