Kiedy w naszym domu pojawia się psiak, jedną z pierwszych i podstawowych kwestii, jakie powinniśmy rozważyć i wziąć pod uwagę, jest z całą pewnością sposób jego odżywania. W bogatej ofercie karm oraz smakołyków dla czworonogów czasem jednak ciężko się odnaleźć i zdecydować na coś konkretnego. Sprawdźmy, jakie tak naprawdę mamy możliwości w odniesieniu do karmienia psa.

Suche karmy dla psów, czyli wybór, po który sięgamy najczęściej

Na suche karmy dla psów stawia zdecydowana większość właścicieli. Co sprawia, że wciąż są tak popularne? Tego typu produkt kryje w sobie wiele zalet i to zarówno dla psa, jak i jego posiadacza. Karmy suche są łatwo dostępne, idealnie zbilansowane pod względem kaloryki, jak i substancji odżywczych, niezbędnych witamin i minerałów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania pupila. Występują zarówno w wielu smakach, jak i wariantach pod względem wieku psa (inne dla szczeniąt, psów dorosłych, psich seniorów, a nawet suk w ciąży i karmiących), stopnia aktywności, konkretnej rasy, czy nawet bardziej indywidualnych preferencji i ewentualnych dolegliwości zdrowotnych (karmy odchudzające, czy uwzględniające różnego rodzaju alergie). Można je łatwo przechowywać i przewozić, nie powodują bałaganu. Warto zwrócić oczywiście uwagę na ich skład – suche karmy dla psów dobrej jakości będą zawierały dużą procentową zawartość mięsa. Warto zwrócić uwagę także na jeden dodatkowy, bardzo ważny aspekt – dzięki swojej suchej i twardej strukturze, pomagają walczyć z kamieniem nazębnym, co stanowi świetną profilaktykę dla psów niezależnie od ich wieku.

Karmy mokre – czy to dobra alternatywa?

Kolejna opcja w przypadku odpowiedzialnego karmienia psiaka, to wybór mokrej karmy. Tego typu pokarm to dobra alternatywa dla psich niejadków, dla których sucha karma okazuje się być mało satysfakcjonująca oraz przede wszystkim dla psich seniorów, którzy mogą mieć spore problemy z pogryzieniem suchych krokiecików, co może niekiedy nawet wywoływać u nich ból. Mokra karma zawiera więcej wody, często także mniej wypełniaczy i sztucznych dodatków, jednak tutaj również musimy być uwrażliwieni na skład każdego konkretnego produktu i bardzo dokładnie go sprawdzać. Karma mokra jest także bardziej sycąca i często wydaje się być bardziej apetyczna. Najczęściej występuje pod postacią kawałków mięsa zanurzonych w sosie albo w galarecie, bądź w bardziej zmielonej formie musów i pasztetów. Jest także mniej kaloryczna, zatem może być dobrym sposobem na zachowanie odpowiedniej masy i prawidłowej wagi ciała u naszego pupila.

Karmienie metodą BARF – co się za tym kryje?

Ostatnio sporo mówi się także o karmieniu psów metodą BARF. Co oznacza ten tajemniczo brzmiący skrót? Pochodzi on z języka angielskiego – Biologically Appropriate Raw Food, co możemy przetłumaczyć jako dietę opartą na surowym i nieprzetworzonym mięsie. Tego typu żywienie psa odwołuje się do jego naturalnych przodków – wilków i skupia na własnoręcznym przygotowywaniu posiłków w zastępstwie kupowania gotowej karmy w sklepie. Niewątpliwie wymaga to odrobiny czasu i znacznie większego zaangażowania właściciela, jednak uważane jest za jeden z najlepszych i najzdrowszych sposobów karmienia psów. Nie ma tutaj mowy o żadnych konserwantach, szkodliwych dodatkach, czy sztucznych aromatach – w 100% i dokładnie wiemy co i w jakich proporcjach podajemy naszemu pupilowi. Oprócz mięsa, podrobów oraz surowych kości, jako dodatek stosuje się w niej także świeże owoce i warzywa. Taka dieta jest bardzo atrakcyjna dla psa – różnorodna, świeża, łatwo przyswajalna i bez problemu przez niego trawiona.

Źródło zdjęć: freepik.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj