Jako opiekun swojego czworonoga z pewnością chcesz dla niego jak najlepiej. Dlatego warto wiedzieć, jakich błędów żywieniowych absolutnie unikać (a które są częstsze niż myślisz!).

1. Karma niedobrana do kondycji i zdrowia psa

Karmy pełnoporcjowe mają skład dostosowany do potrzeb żywieniowych psów w konkretnych przedziałach wiekowych i wagowych. Uwzględniają również stopień aktywności psa i jego kondycję. Zupełnie inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze mają rozwijające się intensywnie szczeniaki, a inne odpoczywający dużo seniorzy. Karma dla psa powinna być dostosowana do kondycji naszego czworonoga: jeśli mamy problem z dobraniem pożywienia pełnoporcjowego, dobrze jest skonsultować się z lekarzem weterynarii.

2. Zbyt dużo karmy

Na opakowaniu karm pełnoporcjowych znajdują się dokładne przeliczniki, wedle których powinniśmy karmić nasze czworonogi. W tym celu przyda się waga kuchenna i miarka, dzięki której podamy psu odpowiednią ilość pożywienia. Co ważne, suche karmy mają bardzo wysoką wartość kaloryczną w stosunkowo niewielkiej objętości: dlatego „na oko” może się wydawać, że karmy jest niewiele. To powód, dla którego wielu opiekunów nieświadomie przekarmia swojego psa, dosypując podwójną porcję.

Sprawdzony internetowy sklep zoologiczny, taki jak Fera.pl, posiada w swojej ofercie wyłącznie wysokiej jakości karmy, które twój pies pokocha. 

3. Za dużo przekąsek

Nie ma nic złego w podawaniu psu przekąsek: są doskonałą zachętą do zdobywania nowych umiejętności, dodatkowo są forma sprawiania naszemu pupilowi przyjemności. Należy jednak mieć na uwadze, że tak jak ludzie nie powinni zbyt wiele podjadać między posiłkami, również i psom to nie służy. W dniu, w którym mamy trening i planujemy podać psu więcej przysmaków, ograniczmy ilość podawanej karmy pełnoporcjowej. 

Koniecznie także zapamiętajmy, że resztki ze stołu nie są odpowiednim uzupełnieniem diety psa: zawierają sól, przyprawy i cukier, które mogą negatywnie wpływać na pracę wątroby, trzustki i jelit zwierzęcia. Niektóre produkty, takie jak czekolada, są toksyczne dla psów i w skrajnym przypadku mogą doprowadzić do śmierci.

Dodatkowo karmienie psa przy stole może powodować problemy behawioralne: „żebranie o jedzenie” i pewność, że wystarczy „prosić” by otrzymać pyszny kawałek szynki. 

4. Nieregularne podawanie jedzenia

Dorosłym psom potrzebne są dwa posiłki dziennie, najlepiej o stałych porach. W ten sposób pies nie jest ani przejedzony, ani głodny. Rutyna jest niezbędnym elementem życia psa, która daje mu poczucie bezpieczeństwa: powinna zatem dotyczyć nie tylko posiłków, ale i spacerów. Jednocześnie warto pamiętać, że psy nie powinny spożywać posiłków na 60 minut przed spacerem i przez 30 minut po nim, aby nie dostały skrętu żołądka. 

5. Pełna miska przez cały dzień

Psy, w przeciwieństwie do kotów, nie powinny mieć stałego dostępu do jedzenia. Jeśli w porze posiłku pies jedynie wącha karmę i następnie odchodzi, to znak, że należy miskę zabrać. Jeśli powtórzy się to parę razy i pies odmawia jedzenia przez dobę, konieczne jest skontaktowanie się z weterynarzem. Stały dostęp do jedzenia zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi u psów. Ważna uwaga: każdy pies powinien mieć za to cały czas dostęp do czystej wody, niezależnie od temperatury otoczenia (chociaż w upalne lato jest to szczególnie istotne).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj