Adoptując szczenię, stajemy przed perspektywą posiadania wspaniałego przyjaciela przez długie lata. Zobowiązujemy się też jednak do pełnienia określonych obowiązków, które mają na celu zapewnienie pupilowi optymalnych warunków wzrostu i rozwoju. Jak często karmić szczeniaka w ciągu dnia? Ile gram karmy dla szczeniaka stanowi idealną porcję w kontekście pojedynczego posiłku? Jaka jest optymalna dzienna dawka karmy dla szczeniaka? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka? Ile karmy dla szczeniaka stanowi idealną porcję?

Proces odsadzania szczeniąt od matki zaczyna się około 3-4 tygodnia ich życia i trwa przez około miesiąc. W tym czasie maluchy są stopniowo przyzwyczajane do spożywania pokarmów stałych – najpierw papek sporządzonych z mokrej karmy pełnoporcjowej lub spulchnionej wodą karmy suchej. W kolejnym kroku otrzymują coraz więcej posiłków gotowych, a coraz rzadziej są przystawiane do matki. Ostatecznie przechodzą całkowicie na pożywienie pełnoporcjowe z linii „junior” i są nim karmione aż do czasu osiągnięcia dorosłości, co następuje pomiędzy 10. miesiącem a 2. rokiem ich życia.

Szczególnie ważne w kontekście psów znajdujących się w fazie wzrostu jest właściwe porcjowanie pokarmu. To, ile karmy dla szczeniaka w ramach pojedynczego posiłku powinieneś podawać, jest uzależnione od jego dokładnego wieku, a także aktualnej i docelowej masy ciała. W określeniu prawidłowej wielkości porcji pomagają tabele żywienia psa, które znajdują się na odwrocie gotowych karm suchych i mokrych.

To, ile razy karmić szczeniaka w ciągu doby, jest łatwiejsze do ustalenia. Zasada ta dotyczy też czworonogów wszystkich ras, niezależnie od ich masy ciała. Zalecana liczba posiłków wynosi:

  • cztery do pięciu dziennie w okresie od 6. do 8. tygodnia życia psa;
  • trzy do czterech dziennie w okresie pomiędzy 8. tygodniem a 6. miesiącem życia psa;
  • dwa do trzech dziennie po przekroczeniu 7. miesiąca życia przez psa (dotyczy to także czworonogów uznawanych za dorosłe).

Należy również pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu pupila. Pies nie powinien mieć stałego dostępu do miski z jedzeniem (grozi to najadaniem się „na zapas”, a w konsekwencji nadwagą i otyłością), jednak nasz pupil musi mieć zapewnioną możliwość nieograniczonego korzystania z naczynia ze świeżą i czystą wodą.

Jak karmić psa-szczeniaka? Co podawać pupilowi po odsadzeniu od matki?

Odpowiedź na pytanie, ile je szczeniak, jest w dużej mierze uzależniona od tego, jakie pożywienie mu podajemy. Ustalając porcjowanie, powinniśmy kierować się potrzebą dostarczenia pupilowi potrzebnej ilości składników odżywczych i kalorii. Należy przy tym pamiętać, że wartość energetyczna karm suchych jest około 4-krotnie większa niż karm mokrych. Nie powinniśmy jednak ograniczać jadłospisu pupila wyłącznie do jednego z tych dwóch rodzajów pożywienia. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham, optymalne jest stosowanie diety mieszanej, w proporcji 1:1 pod względem masy produktów.

Wybierając pierwszą karmę dla szczenięcia po odsadzeniu go od matki, warto zwrócić uwagę na skład produktu, którym jesteśmy zainteresowani. Pokarmy Perfect-fitⓇ z linii „junior” zawierają optymalne w żywieniu szczeniąt (większe niż w karmach dla dorosłych psów) ilości białek, fosforu i wapnia. Substancje te są szczególnie istotne dla czworonogów w fazie wzrostu – wspomagają m.in. rozwój układu kostno-stawowego. Warto również zauważyć, że szczenięta potrzebują większej ilości kalorii w przeliczeniu na kilogram masy ciała, niż ma to miejsce w przypadku psów dorosłych. Dzięki podawaniu podopiecznym prawidłowo dobranego do ich wieku pożywienia, zaspokajamy wszystkie ich potrzeby żywieniowe.

Ostatnim wyznacznikiem, którym powinniśmy się kierować, wybierając karmę dla szczenięcia, są jego osobiste preferencje. Tuż po odsadzeniu od matki każdy pokarm stały będzie dla pupila czymś nowym i nieznanym, jednak jego gust szybko zacznie się krystalizować. Większość czworonogów to miłośnicy smaku umami, który jest najsilniej wyczuwalny w pokarmach z wołowiną. Niektóre psy wolą jednak smak kurczaka lub ryby. Warto wsłuchać się w te preferencje, aby nasz szczeniak nie tylko miał szansę rosnąć zdrowo, ale również był szczęśliwy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj