Ciągłe prośby o kotka czy pieska to chleb powszedni większości rodziców. Jednakże podjęcie decyzji o przygarnięciu zwierzęcia wcale nie jest takie proste. Dorośli zdają sobie sprawę z ogromu obowiązków, które pojawiają się w domu wraz z nowym mieszkańcem. Jeśli jednak dziecko bardzo prosi, a kot lub pies nie wchodzą w rachubę warto zastanowić się nad mniejszym czworonogiem np. świnką morską.

Dlaczego świnka morska?

Świnka morska to zwierzę, którym trzeba się opiekować podobnie jak psem czy kotem. Jednakże pielęgnacja jej jest znacznie prostsza. Przede wszystkim nie wymaga wyprowadzania na spacery, jak w przypadku psa, co bywa sporym problemem w wielu domach. Jest też mniej uciążliwa niż kot, który wskakuje na wszystkie możliwe powierzchnie w tym na krzesła, kanapy czy stoły. Świnka morska większość czasu spędza w swojej klatce, co sprawia, że nie robi szkód w mieszkaniu. Można ją wypuścić na spacer po mieszkaniu i nie martwić się zniszczeniami, które może spowodować. Świnki są przyjaźnie nastawione i chętnie bawią się ze swoimi małymi opiekunami. Już po kilku tygodniach wspólnych zabaw z dzieckiem maszerują za nim jak wyszkolony piesek.

Świnka morska przychodzi do domu

Utrzymanie świnki morskiej w domu nie jest zbyt kosztowne, jednak przygotowanie się do jej przyjęcia wymaga pewnych nakładów finansowych. Przede wszystkim należy zakupić klatkę. Zazwyczaj jest to wydatek rzędu 150 – 300 zł. Kwota ta zależy od wielkości, jakości materiałów oraz wyglądu klatki (więcej o wyborze klatki dla świnek morskich można przeczytać w artykule https://fajnyzwierzak.pl/porady/najlepsza-klatka-dla-swinki-morskiej-rodzaje-ceny-opinie/ ) . Dodatkowo należy wybrać miseczkę do karmienia, poidełko, kuwetę oraz paśnik. Niekiedy te wszystkie sprzęty znajdują się już w kupowanej klatce. W skład wyprawki wchodzi też podkład, pokarm oraz siano. Wyprawka dla tego zabawnego gryzonia to koszt ok. 400 zł.

Świnkowa codzienność

Jak już wyżej wspomniano, świnki morskie to zwierzęta, których utrzymanie nie jest ogromnym wydatkiem. Wielu rodziców koszty związane z hodowlą tych zwierząt sceduje na swoje pociechy, które są ich opiekunami. Dzięki temu dzieci uczą się odpowiedzialności za zwierzę w każdym wymiarze, także finansowym. Na co dzień świnka potrzebuje suchej karmy, siana i podkładu. W zależności od wybranych produktów koszt miesięcznego utrzymania to kwota rzędu od kilkunastu do ok. 30 zł. Oczywiście zwierzęciu trzeba też podawać wodę oraz mokrą karmę, z tym jednak zazwyczaj nie ma problemów, ponieważ świnki morskie uwielbiają wszelkiego rodzaju warzywa. Śmiało można im podawać np. resztki pozostające po przygotowywaniu codziennych posiłków. Bardzo chętnie jedzą liście sałaty, korzeń marchewki, ogórka – a także obierki z tych ostatnich.

Świnki kochają towarzystwo

Świnki morskie to zwierzęta stadne, więc warto pomyśleć o towarzystwie dla nich. Można od razu kupić dwie świnki, ale jeśli chce się pozostać przy jednym zwierzęciu, trzeba z nim spędzać jak najwięcej czasu. Świnki bardzo lubią zabawę z dziećmi, więc młodzi opiekunowie z pewnością nie będą nudzili się podczas chwil spędzonych ze swoim pupilem.

Podjęcie decyzji o przyjęciu do domu zwierzęcia, zwłaszcza pierwszego, nie jest łatwe. Najczęściej brane pod uwagę psy i koty są nierzadko zbytnim obciążeniem dla domowników. Konieczność częstego wychodzenia z psem czy niezależność i zabawy kota mogą skutecznie zniechęcać do posiadania zwierząt w ogóle. Jeśli jednak trudno jest zaakceptować myśl o dużych zwierzętach w domu, warto zastanowić się nad tymi nieco mniejszymi np. świnkami morskimi. To bardzo radosne zwierzątka, które są łatwe w pielęgnacji, ich utrzymanie nie jest zbyt kosztowne a równocześnie przynoszą dzieciom ogrom szczęścia.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Fajny Zwierzak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj