Łupież to niewielkie, drobne, białe płatki złuszczonego naskórka, które pojawiają się na sierści psa. Łupież nie tylko wygląda nieestetycznie, ale jest symptomem, którego nie należy bagatelizować. Jego pojawienie się nie zawsze musi oznaczać coś poważnego, ale w niektórych przypadkach jego obecność świadczy o rozwijających się w organizmie psa chorobach.

Zdarzyło ci się kiedyś zaobserwować łupież u swojego czworonoga? Dowiedz się więcej na temat przyczyn pojawienia się łupieżu i poznaj sposoby na jego skuteczne pozbycie się.

Skąd bierze się łupież u psa – przyczyny pojawienia się łupieżu

Łupież to martwy, łuszczący się naskórek, który może być widoczny na sierści jako pojedyncze płatki albo w większych skupiskach. Łatwiej go zauważyć u psów z ciemną sierścią, najczęściej występuje na grzbiecie. Pojawienie się łupieżu nie jest zjawiskiem naturalnym często może mu towarzyszyć zaczerwienienie skóry, sierść staje się matowa i wypada, pies często się drapie, a skóra ma nieprzyjemny zapach i mogą się na niej pojawić strupki lub niewielkie krostki. Przyczyn wystąpienia łupieżu u psa może być kilka:

  • stres – może to być stresująca sytuacja (np. wizyta u weterynarza, nieobecność właściciela, pojawienie się nowego domownika), lub czynność której pies nie lubi.  Łupież może wystąpić po przeprowadzce, gdy pies nie może się odnaleźć w nowym miejscu lub tęskni. Należy zastanowić się doprowadziła do pojawienia się stresu u psa i postarać się ją zniwelować
  • niewystarczająca lub nieodpowiednia higiena psa – brak regularnych zabiegów pielęgnacyjnych lub nieprawidłowe ich wykonywanie także przyczynia się do wystąpienia łupieżu. Może on pojawić się, gdy pies nie jest wystarczająco często czesany, lub właściciel używa do tego nieodpowiednich akcesoriów. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków także może wywołać łupież, alergię i świąd skóry. Błędem jest mycie psa szamponem dla ludzi – do kąpieli zaleca się kosmetyki dedykowane dla zwierząt
  • nieodpowiednia dieta – źle zbilansowana codzienna dieta, uboga w niezbędne dla psa witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, mikroelementy i składniki odżywcze jest częstą przyczyną łupieżu. Pies powinien być karmiony przede wszystkim wysokomięsną karmą dobrej jakości, a w przypadku domowego karmienia (dieta BARF) otrzymywać właściwą suplementację uzupełniającą ewentualne braki. Posiłki powinny być podawane o stałych porach i we właściwych proporcjach. Właściwa dieta pozwala uniknąć powstawania problemów skórnych u psa.
  • brak witamin – w diecie psa niezbędne jest dostarczanie w odpowiednich proporcjach witamin A, E, C, witamin z grupy B oraz biotyny. Ich niedobór negatywnie wpływa na kondycję skóry i sierści psa, która ulega przesuszeniu, pojawiają się zaczerwienienia, sierść może nadmiernie wypadać i pojawia się świąd
  • alergie – są trzy rodzaje alergii, które mogą wystąpić u psa. Alergie pokarmowe wskutek uczulenia na któryś ze składników pokarmowych (najczęściej to białko pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego). Alergie kontaktowe – dochodzi do nich poprzez bezpośredni kontakt z substancją uczulającą. Trzecim rodzajem alergii są alergie wziewne. Występowanie alergii u psa może powodować zmiany zmiany skórne u psa i powstanie łupieżu
  • choroby – najczęstszymi chorobami, które przyczyniają się do powstania łupieżu są: świerzb, nużyca, łupież wędrujący, wywołane przez pasożyty zewnętrzne. Na wystąpienie łupieżu mogą mieć także wpływ zaburzenia hormonalne (niedoczynność tarczycy czy cukrzyca) lub nowotwór skóry.

Jak pozbyć się łupieżu u psa

Zanim zaczniesz zwalczać łupież u psa, skonsultuj się z lekarzem. Ważne jest ustalenie przyczyny powstania łupieżu i w zależności od niej dobór odpowiedniego sposobu leczenia. Może to być zmiana diety (w przypadku alergii), rozładowanie stresu u psa lub wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji z użyciem dedykowanych do tego celu kosmetyków hipoalergicznych. W przypadku chorób pasożytniczych konieczne będzie wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Obserwuj swojego podopiecznego, a w razie wystąpienia niepokojących cię symptomów, nie bagatelizuj, tylko skonsultuj się z weterynarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj