Nie przesadza ten, kto twierdzi, że przygarnięty czworonóg może stać się najwierniejszym przyjacielem człowieka. Zwierzęcy towarzysz jest lekiem na nudę oraz samotność, ale też – sporą odpowiedzialnością, o czym każdy przyszły właściciel powinien pamiętać.

Zwierzak jako ludzki przyjaciel i terapeuta w jednym

Psy i koty coraz częściej goszczą w naszych domach. Nie ma się temu co dziwić – w dobie ciągle rozwijających się chorób cywilizacyjnych, coraz mocniej możemy odczuć piętno samotności. Dla wielu osób przygarnięcie czworonoga stanowi skuteczne remedium na obniżone samopoczucie. Wiele przeprowadzonych badań wskazuje na to, że kontakt z czworonogiem, a zwłaszcza jego głaskanie i przytulanie powoduje wyrzut endorfin (zwanych również hormonami szczęścia), a także obniża poziom stresu.

Warto zauważyć również, że posiadanie psa wpływa na poszerzenie się naszych kontaktów społecznych – mało rzeczy zbliża tak ludzi jak pasja do zwierząt i wspólne spacery ze swoimi psimi towarzyszami. Czas spędzony ze zwierzęcym przyjacielem może być dobrą zabawą zarówno na co dzień, jak i w czasie wakacji – urlop z psem jest świetną rozrywką, zarówno dla czworonoga, jak i dla jego właściciela.

Dopasuj zwierzaka do swojego stylu życia

Myśląc o sprawieniu sobie czworonoga, zawsze należy pamiętać o tym, iż nie będzie on tylko beztroskim towarzyszem zabaw – posiadanie zwierzęcia to również spora odpowiedzialność, a nawet źródło wyrzeczeń. Warto pomyśleć zawczasu o tym, czy będziemy mieli z kim zostawić naszego towarzysza w sytuacji nagłego wyjazdu? Czy jesteśmy w domu wystarczająco często, aby zwierzak nie stresował się naszą nieustanną nieobecnością? To tylko parę rzeczy, jakie należy rozważyć. Pamiętajmy jednak o tym, że każdy czworonóg jest inny. Psy i koty różnią się swoimi charakterami oraz potrzebami zupełnie tak, jak ludzie. Z tego względu przed dokonaniem zakupu lub adopcji futrzanego towarzysza, warto poczytać o konkretnych typach ras i na tej podstawie podjąć decyzję o tym, jakiego czworonoga chcemy sobie sprawić.

Bibliografia:

  1. https://mojzdrowyfutrzak.bayer.com/pl/nowi-wlasciciele/koty-ze-schroniska-czy-bierzesz-pod-uwage-adopcje/
  2. https://mojzdrowyfutrzak.bayer.com/pl/nowi-wlasciciele/psy-w-malych-mieszkaniach/
  3. https://mojzdrowyfutrzak.bayer.com/pl/nowi-wlasciciele/jak-oswoic-kota-z-dziecmi/