Odpowiednia dieta to klucz do długiego i szczęśliwego życia nie tylko ludzi, ale także zwierzaków domowych, w tym kotów. Jednym z najchętniej wybieranych pokarmów dla mruczków są chrupki. Nic dziwnego, to niezwykle wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Suchy pokarm w przypadku kotów musi być jednak szczególnie wysokiej jakości. Dlaczego? Po czym rozpoznać dobre chrupki dla kota? Sprawdź poniższy artykuł i dowiedz się, jak porządnie zadbać o dietę swojego mruczka!

Chrupki dla kota – co trzeba wiedzieć?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że koty mają ogromne zapotrzebowanie na białko. W porównaniu do masy zdecydowanie większe niż np. pies. Jeżeli kot nie otrzymuje wystarczającej ilości białka, szybko podupada na zdrowiu. Większość marketowych karm nie spełnia minimalnych wymogów kociej diety. Zamiast tego tanie chrupki pełne są węglowodanowych wypełniaczy, które mogą u kotów nie tylko wywoływać alergie i problemy z układem pokarmowym, ale też przyczyniają się do ich tycia, a w konsekwencji wielu poważnych chorób.

Niezwykle istotne jest także, że źle serwowane kotu chrupki – niezależnie od ich jakości – mogą prowadzić do jego odwodnienia. W naturze zwierzaki te piją niezwykle mało i mają słaby odruch pragnienia. Zwykle zaspokajają bowiem potrzebę picia spożywaniem upolowanych ofiar. Sucha karma jest niemal pozbawiona wilgoci. Jeżeli opierasz kocią dietę wyłącznie na chrupkach, pamiętaj, by nie tylko zagwarantować kotu dostęp do wody, ale też dodawać ją do chrupek. Dzięki temu Twój mruczek się nie odwodni. Pamiętaj, odwodnienie jest dla kota szczególnie ryzykowne. Długotrwałe i częste może prowadzić do chorób nerek, na które te zwierzaki i tak są szczególnie podatne. Co gorsza, widoczne objawy schorzeń tych narządów są najczęściej widoczne dopiero, gdy dochodzi do ich uszkodzenia w około 70%. Bardzo często jest już wtedy za późno, by przywrócić kotu pełnię sprawności.

Jak wybrać dobrą suchą karmę dla kota?

Dobra sucha karma dla kota, wbrew wymienionym wcześniej obiekcjom, oczywiście istnieje. Jakkolwiek warto uzupełniać dietę mruczka również o mokre posiłki, to nawilżane wysokiej jakości chrupki również mogą utrzymać kota w dobrej kondycji. Na co zwracać uwagę wybierając suchą kocią karmę?

  • zwróć uwagę na wysoką zawartość białka wysokiej jakości – nie z podrobów, które mogą powodować u kotów biegunki, ale prawdziwego mięsa;
  • wybierz karmę bez zbóż glutenowych ­­– gluten to jeden z najczęstszych alergenów wśród kotów. Poza tym – koty nie trawią zbóż. Węglowodany bezglutenowe nie powinny w kociej karmie stanowić więcej niż 5% jej objętości;
  • dobra karma dla kota ma stosunek wapnia i fosforu nie większy niż 1,2:1 ­– wyższy prowadzi problemów z kocim układem moczowym;
  • sprawdź, czy w składzie karmy są odpowiednie witaminy i minerały – tauryna, witamina A, witaminy z grupy B, witamina D, witamina E oraz kwasy omega-3 i omega-6 – właśnie je znajdziesz w dobrej karmie dla kota;
  • odrzucaj karmy pełne chemicznych dodatków – polepszacze smaku, barwniki i konserwanty są w karmie absolutnie zbędne. Mogą prowadzić do alergii i wielu dotkliwych schorzeń.

Jaką karmę dla kota warto kupić?

Współcześnie nie jesteśmy już skazani na produkty tylko kilku marek dostępnych w markecie. Coraz więcej pasjonatów proponuje miłośnikom kotów własne marki. Jedną z ciekawszych na rynku jest LincolnPetFood – karma dla kotów w przystępnej cenie i o bardzo atrakcyjnym składzie. Jej dodatkową zaletą jest rodzima produkcja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj