Mnóstwo zajęć do wykonania i ekspresowe tempo życia sprawiają, że hobby, jakim jest akwarystyka, odeszło na dalszy plan? Wiele osób, mimo iż marzy o posiadaniu akwarium w domu, rezygnuje z jego posiadania ze względu na brak istotnych informacji dotyczących jego aranżacji i pielęgnacji. Akademia Seachema powstała po to, by udzielić Ci szczegółowych informacji na temat zakładania, aranżacji i pielęgnacji akwarium low-tech.

Różne rodzaje akwarium

Akwarystyka to niezwykłe hobby, które można dopasować do swoich potrzeb, preferencji i stylu życia. Zastanawiasz się, jakie akwarium stworzyć dla siebie? Poznaj różne typy akwariów:

Ze względu na rodzaj znajdującej się w nim wody akwaria dzielimy na:

  • Akwarium słodkowodne – idealne dla amatorów i hobbystów.
  • Akwarium morskie – są trudniejsze i droższe w utrzymaniu.

Ze względu na wygląd i odwzorowanie ekosystemów rozróżniamy:

  • akwarium towarzyskie (wielogatunkowe) – łączy świat fauny i flory;
  • akwarium japońskie (krajobrazowe) – modny trend akwarystyczny stworzony przez artystę Takashi Amano, który był prekursorem stylu zen pod wodą;
  • akwarium gatunkowe – stworzone do hodowli jednego gatunku ryb;
  • akwarium kontynentalne – odwzorowuje środowisko wybranego kontynentu;
  • akwarium krajowe – odwzorowuje środowisko wybranego kraju;
  • akwarium środowiskowe – wycinek danego środowiska odwzorowany w warunkach domowych;
  • akwarium holenderskie – koncentruje się wokół hodowli i prezentacji roślin wodnych z charakterystyczną różnorodnością, czasem nie posiada ono ryb.

Akwarium roślinne low-tech – poznaj je bliżej!

Akwarium low-tech to nic innego jak prosty w obsłudze zbiornik, który nie wymaga zbytniej pielęgnacji i zaawansowania technologicznego. Wszystko, co się w nim znajduje – od pięknych ryb po soczyście zielone i żywe rośliny – jest proste i ekonomiczne w utrzymaniu. To idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych, które pragną posiadać ten wyjątkowy element dekoracyjny, wpisujący się w filozofię feng-shui, a także ułatwiający odpoczynek oraz relaks po stresującym dniu w pracy. Akwarium low tech to piękny podwodny ogród dla amatorów akwarystyki, w którym rezygnujemy ze skomplikowanych i kosztownych rozwiązań i zabiegów pielęgnacyjnych, a także stosowania zaawansowanych technologicznie urządzeń. Akwarium low-tech to wyjątkowy zbiornik wodny dla każdego, który wymaga jedynie minimalnego wspomagania działania tego ekosystemu.

Korzyści z posiadania akwarium low tech

Wyobraź sobie, że posiadasz niezwykłe i zachwycające swoim wyglądem akwarium, jednak bez konieczności wykonywania żmudnego zadania, jakim jest systematyczna zmiana wody czy konieczność sprawdzania poziomu dwutlenku węgla. Poza tym, że jest fascynujące, to dodatkowo akwarium roślinne low tech wygląda pięknie. Wymaga zastosowania wolno rosnących roślin, a to sprawia, że nie musisz martwić się o ich zbyt częste przycinanie. W celu ochrony przed nadmiernym zarastaniem w akwarium low tech konieczne może być wycinanie roślin raz w miesiącu.

Podłoże do akwarium low-tech

Podstawą każdego akwarium, szczególnie takiego, w którym mają pojawić się żywe rośliny, jest wysokiej jakości podłoże. Słabszy wzrost i zamieranie roślin w akwarium to jedynie kilka problemów, które mogą pojawić się, gdy zdecydujesz się na gorsze podłoże. Dobre podłoże, zawierające mnóstwo składników odżywczych, przyczyni się do prawidłowego wzrostu roślin.

Jednym z najpopularniejszych błędów popełnianych przez amatorów akwarystyki, jest łączenie wierzchniej warstwy gleby z warstwą żwiru. Choć może to zaoszczędzić pieniądze na zakupie podłoża, to wpłynie na pogorszenie estetyki akwarium. W momencie, gdy trzeba będzie usunąć z niego ukorzenioną już roślinę, zbiornik może się zanieczyścić błotem.

Podczas zakupu gleby do akwarium trzeba też zwrócić uwagę na poziom amoniaku, gdyż zbyt wysoki powoduje powstawanie glonów i może szkodzić roślinom.

System oświetleniowy do akwarium low-tech

Prostota i naturalność jest myślą przewodnią akwarium low-tech. W związku z tym nie potrzebuje ono krzykliwego czy wymyślnego oświetlenia. Takie rozwiązanie będzie nie tylko zbyt drogie, ale także sprawi, że akwarium stanie się high-tech. Idealnym oświetleniem do akwarium low-tech będzie zastosowanie zwykłych lamp akwariowych LED.

Rośliny do akwarium low-tech

Akwaria roślinne low-tech zasadniczo nie wymagają roślin o specjalnych potrzebach. Decydując się na tego typu zbiornik wodny w domowym zaciszu, warto jedynie wybrać rośliny akwariowe, które wymagają mniej światła do wzrostu i rozwoju. Idealnie w tym przypadku sprawdzą się na przykład: paproć jawajska, nadwódka szerokolistna, lotos tygrysi, limnofila wodna, bakopa drobnolistna, nurzaniec śrubowy, wywłócznik brazylijski. To tylko kilka przykładów roślin, które wymagają słabego oświetlenia i uważane są za idealne do akwarium low-tech. Do wzrostu roślin w akwarium low-tech niezbędna jest wysoka biomasa roślinna.

Odpowiedni filtr do akwarium low-tech

Istnieje mnóstwo filtrów akwariowych, ale wybierając ten niezbędny element akwarium low-tech, należy pamiętać o kilku kwestiach. Najważniejsza sprawa to filtr powinien być łatwy w utrzymaniu. Koniecznie musi mieć dobry przepływ i maksymalną wydajność, aby zapewnić doskonałe oczyszczanie. Jeśli planujesz stosować nawozy, warto rozważyć zakup filtra, który nie zawiera węgla aktywnego.

Ryby idealne do akwarium low-tech

Podczas planowania i aranżacji akwarium, niezależnie od tego, czy będzie ono low tech, czy high tech, musisz odpowiednio dobrać jego mieszkańców. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zastosowane w akwarium low-tech potrzeby ryb i roślin, aby mogły się one dobrze rozwijać. Mieczyki, tęczówki czy skalary wymieniane są wśród ryb najlepiej nadających się do akwariów roślinnych. Odpowiedni dobór zarówno gatunków, jak i ilości ryb oraz roślin sprawi, że zbiornik ten będzie prezentował się estetycznie i imponująco.

Odżywki i nawozy do akwarium low tech

Odpowiednio dobrane i dawkowane odżywki i nawozy są niezbędne w każdym akwarium low-tech, gdyż umożliwiają naturalny wzrost roślin. Aby nie pobudzać ich do nadmiernego i bujnego wzrostu wielu akwarystów stosuje te preparaty oszczędnie i jedynie od czasu do czasu.

Akwaria low-tech to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się posiadaniem pięknego akwarium, jednak nie mogą poświęcić zbyt wiele czasu na jego pielęgnację. Zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat aranżacji akwarium low-tech pozwoli Ci na jego łatwe i bezproblemowe obsługiwanie.

Wszystko, czego potrzebujesz to odpowiedni dobór roślin, ryb, sprzętu, nawozów i podłoża, a do tego odrobina cierpliwości i niewiele wysiłku. Mnóstwo porad i podpowiedzi dotyczących zakładania, aranżacji i pielęgnacji akwarium low-tech znajdziesz w Akademii Seachema, gdzie zapalony akwarysta i miłośnik aquascapingu – Łukasz Ciszkowski zdradza swoje patenty, dzieli się sekretami pięknego akwarium low-tech i podpowiada, jak radzić sobie z trudnościami i problemami.

Wszystkie odcinki Akademii Seachema znajdziesz tutaj

Renata Zielezińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj