Dla wszystkich ludzi oczywisty jest fakt, że nasze życie regulują różnego rodzaju przepisy i prawa. Niestosowanie się do ustalonych zasad może mieć bardzo przykre konsekwencje dla osoby, która postanowiła ich nie respektować.

Nic dziwnego, że przepisy prawa dotyczą również tak ważnego aspektu życia ludzi jak stosunek do zwierząt. Z jednej strony od naszego działania zależy ich jakość życia. Z drugiej strony nasze funkcjonowanie w przeważającym stopniu opiera się na wykorzystaniu zwierząt w codziennym życiu.

Prawa zwierząt w przeszłości

Nasz stosunek do zwierząt opiera wywodzi się z przeświadczenia, że są to istoty niższego rzędu, które podlegają w pełnie interesom ludzkim. Porównanie ich do chodzących maszyn sprawiło, że w kręgu kultury europejskiej maksymalnie eksploatowaliśmy podległe gatunki. Dopiero wraz z rozwojem koncepcji humanitarnych dostrzeżono fakt, że zwierzęta również posiadają świadomość, czują ból i stratę.

Pierwsze uchwały zakazujące torturowania koni podjęto w Wielkiej Brytanii w początkach XIX w. Wówczas powstała też tam pierwsza organizacja ochrony praw zwierząt RSPCA (Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals). Kolejną ASPCA (Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt) zawiązano w USA.

Nowe standardy

Stopniowo wraz z rozwojem nauki w zakresie zoologii i nieograniczonego rozwoju przemysłu zdano sobie sprawę, że temat przyrody zarówno zwierząt jak i roślin, krajobrazu, wymaga szczególnej ochrony. W 1978 r. Międzynarodowa Federacja Praw Zwierząt uchwaliła Światową Deklarację Praw Zwierząt, później zatwierdzoną przez UNESCO. Podstawowym założeniem deklaracji jest przeświadczenie, że zwierzę nie jest rzeczą, ma prawo do życia, wolności i poszanowania.

Dzisiaj każde państwo tworzy swoje szczegółowe przepisy i zasady ochrony zwierząt.  Każdy człowiek, który ma w swoim domowym gospodarstwie zwierzęta pod opieką, jest zobowiązany do utrzymania ich w zdrowiu i dobrostanie. Jakiekolwiek znęcanie się nad podopiecznymi jest przestępstwem, za które sprawca jest ścigany z urzędu. Wszyscy powinniśmy mieć świadomość odpowiedzialności za życie mniejszego przyjaciela. Odpowiedzialni za dobrostan choćby psich przyjaciół dbamy o zdrowy sen szukamy odpowiedniego legowiska dla pupila np. z serii Bowl&Bone Republic, dobieramy najlepszą karmę i poświęcamy im swój czas.

Artykuł został stworzony ze wsparciem merytorycznym partnera BB Republic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj