Koty to zwierzaki, które dają wiele radości. Warto jednak pamiętać, o odpowiednim dbaniu o pupila. Absolutną podstawą w tym zakresie jest wdrożenie zdrowej i optymalnej diety. Co może jeść kot oprócz karmy? O czym należy pamiętać?

Kocia dieta – to musisz o niej wiedzieć

Dieta u kota wymaga ścisłej kontroli ze strony opiekuna. Choć zwierzęta te ze smakiem mogą zajadać się różnymi potrawami, w praktyce ich spożycie przyniesie niekorzystne efekty, na przykład w postaci dolegliwości zdrowotnych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podawanie pupilowi kociej karmy. To produkty opracowane specjalnie z myślą o diecie czworonożnych przyjaciół. Dzięki temu takie pożywienie jest pełnowartościowe i całkowicie bezpieczne dla wrażliwego układu pokarmowego kota.

Kategorycznie unikaj produktów, które są niebezpieczne dla zwierzaka – szczegóły na ten temat przedstawimy w dalszej części tego artykułu. Karmy dla kotów dzielą się na wyroby mokre oraz suche. Różnią się nie tylko konsystencją, ale także smakiem. Podając zwierzakowi mokre produkty, możesz zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Jednocześnie sucha karma pomaga utrzymać odpowiednią kondycję zębów. Poza takim pożywieniem zaopatrz się również w przekąski, które podasz podczas zabawy. Takie smakołyki nie powinny stanowić głównego składnika diety – są jedynie jej uzupełnieniem.

Czy dieta powinna być uzależniona od rasy kota?

Nie wiesz, czy dieta powinna być uzależniona od rasy kota? Zasadniczo tak. Przede wszystkim niektóre typy zwierzaków są znacznie bardziej chętne do aktywności fizycznej. Wówczas z naturalnych przyczyn zapotrzebowanie na pożywienie jest nieco większe i nie prowadzi do nadwagi. Podczas wyboru karmy oraz dawkowania produktów zwróć uwagę na zachowanie swojego pupila. Zdecydowana większość kotów domowych prowadzi dość leniwy styl życia. W efekcie zapotrzebowanie na karmę jest nieco mniejsze, a zbyt duża ilość pożywienia powoduje nadwagę oraz otyłość.

Informacje o rasach kotów znajdziesz na stronie Appet. Poznasz informacje o zachowaniach poszczególnych zwierzaków oraz ich preferencjach względem diety. Warto wiedzieć, że większość karm dla kotów na rynku jest dość „uniwersalna”. Takie produkty mogą być spożywane praktycznie przez wszystkie zwierzaki o dowolnej rasie. Nie zapominaj jednak o właściwym dawkowaniu pożywienia, aby dorosły kot nie przybierał na wadze.

Co podawać kotu poza karmą?

Dieta kota może być wzbogacana o kilka produktów, które są przeznaczone dla ludzi. Doskonałym tego przykładem są świeże ryby (głównie łosoś oraz dorsz). Produkty należy jednak kupować u sprawdzonych dostawców, którzy nie dodają do mięsa polepszaczy smaku lub innych chemicznych substancji. Wiele kotów lubi spożywać jabłka – owoce te są całkowicie bezpieczne, a przy okazji zdrowe. Niewielkie plasterki możesz więc potraktować jako przysmak. Unikaj jednak jedzenia, które na co dzień jest spożywane przez ludzi. Resztki obiadu, czekolada, cebula, czosnek, czy tłuste mięso może prowadzić do wielu problemów układu pokarmowego. Również mleko nie jest bezpieczne dla kotów dorosłych, które z czasem tracą zdolność do trawienia laktozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj