Barf dla kota, to sposób żywienia, polegający na serwowaniu pupilowi surowego mięsa. Głównym założeniem barf food jest troska o zdrowie zwierzęcia, które ze swej, bądź co bądź, dzikiej natury jest najzwyklejszym mięsożercą. Liczba osób decydujących się zmienić dietę na barf dla kota, stale rośnie, jednak są i tacy, których ta filozofia zupełnie nie przekonuje.

Barf dla kota, czyli właściwie co?

Wyrażenie „barf” to skrótowiec, wywodzący się od angielskiego zwrotu „biologically appropriate raw food”, oznaczający mniej więcej tyle, co „biologicznie odpowiednie surowe pożywienie”. Pożywienie, które powinno być ściśle dopasowane do naturalnego sposobu żywienia danego zwierzęcia, głównie kota i psa, a więc powinno być surowym świeżym mięsem. I to właśnie ono jest podstawą filozofii barf food, opracowanej przez australijskiego weterynarza, który przyglądając się licznym chorobom nękającym zwierzęta domowe, postanowił przyjrzeć się bliżej temu, co te pupile jedzą. Na podstawie własnych obserwacji Ian Billinghurst wysnuł tezę, że optymalna dieta psów i kotów to ta najbardziej naturalna – psy i koty bowiem, jako drapieżni mięsożercy nie są w stanie w taki sposób jak człowiek trawić dużej ilości węglowodanów, dlatego w ich jadłospisie musi znajdować się w większości surowe mięso i podroby, w mniejszości warzywa i owoce oraz suplementy. Z dalszych badań prowadzonych przez austriackiego lekarza weterynarii okazało się, że barf dla kotów i psów korzystnie wpływa na ich zdrowie, zatem może faktycznie coś w tym jest…

Barf dla początkujących kotów

O ile z wprowadzeniem w życie malutkich kociąt barf foodów nie powinno być problemów, o tyle zmiana sposobu żywienia starszego kota może zyskać miano wyczynu. Każdy właściciel kota perskiego, syjama czy dachowca doskonale wie, że wymagania żywieniowe kotów bywają specyficzne i w dużej mierze zależą od kocich oczekiwań i nastrojów. Koty są wybredne, to fakt. Dlatego nagłe przestawienie ich z ulubionej puszki na surowe mięso często kończy się fiaskiem, a zniechęceni kolejnymi zmarnowanymi porcjami gospodarze rezygnują i łatwo się poddają. Aby jednak skutecznie przekonać kota do nowego menu, trzeba sposobu i cierpliwości. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko sobie frustracji, ale także zwierzęciu żołądkowych sensacji. Przestawienie się na barf dla kotów wymaga czasu. Nową dietę należy wprowadzać stopniowo, zaczynając od karmy wysokomięsnej, bezzbożowej, którą miesza się w sukcesywnie zwiększanych proporcjach z karmą starą i lubianą. Rozpoczynając żywienie w stylu barf warto też dokładnie kontrolować ilość spożywanych posiłków, jak również zadbać o to, aby pupil miał stały dostęp do świeżej wody.

W optymistycznym scenariuszu po kilku tygodniach ze zmieszanej starej i nowej karmy powinno się przejść do własnych mięsno-warzywno-suplementowych kompozycji. O tym, jak ma ona wyglądać, decyduje oczywiście sam kot.

Barf dla kota dawkowanie i proporcje

Barf dla kota musi być tak przygotowany, aby zwierzę chciało go zjeść. Zatem to, czy posiłek będzie zmielony czy też zaserwowany w apetycznych kawałkach zależy od indywidualnych upodobań pupila. Oczywiście podawanie produktów o różnych konsystencjach jest wskazane głównie ze względów zdrowotnych, aczkolwiek, gdy kot wyraźnie oponuje, warto odpuścić, przynajmniej na początku. Jeden posiłek barf food powinien składać się z około 75% mięsa, 20% podrobów oraz 5% dodatków, a więc wybranych warzyw, owoców, alg, jajek, oleju rybnego oraz suplementów. Trzeba przy tym pamiętać o dwóch ważnych rzeczach:

  • o produktach niewskazanych, a nawet zabronionych w diecie kota, takich jak winogrona, czosnek, rodzynki, awokado;
  • o suplementach, wśród których najważniejsze miejsce zajmują: tauryna, wapń i witamina A (np. pod postacią tranu z dorsza), witaminy z grupy B (np. w drożdżach browarniczych), witamina E (w kiełkach pszenicy), żelazo (suszona hemoglobina), magnez (spirulina) i jod (mączka z alg morskich).

Dobowa porcja przy takim stylu żywienia nie może przekraczać 5% masy ciała zwierzęcia. Każdy posiłek powinien być zatem odpowiednio przygotowany. Decydując się na takie karmienie należy dokładnie obliczyć zapotrzebowanie kota na wszystkie składniki i dopiero na tej podstawie komponować posiłki. Jak widać, dieta barf dla kota to nie taka prosta sprawa. Wymaga wiedzy i przygotowania, jednak kiedy dokładnie pozna się teoretyczne zaplecze takiego sposobu żywienia, praktyka okaże się łatwa i przyjemna. Tym bardziej, że z pomocą przychodzą gotowe przepisy na barf na kota, które bez trudu można znaleźć w internecie. Podobnie zresztą, jak wiele cennych wskazówek dotyczących barf, które znajdziesz na przykład na portalu dla miłośników zwierząt WAMIZ. Chcesz wiedzieć więcej? Przejdź na stronę: https://wamiz.pl/kot/porady/zywienie/domowe-zywienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj