Prawidłowe żywienie psa i dostarczanie mu z pokarmem niezbędnych dla zdrowia składników to jeden z najważniejszych elementów opieki nad tym zwierzęciem. Duży wybór karmy dla psów może utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji. Właściciele czworonogów podczas zakupów mogą kierować się np. smakiem pożywienia. Czy ma on dla psa znaczenie?

Smakowitość karmy – czym jest i co na nią wpływa?

Smakowitość karmy można określić jako stopień, w jakim zwierzę akceptuje dany pokarm. Pożywienie o dużej smakowitości będzie więc zjadane przez psa chętniej. Ta cecha jedzenia dla zwierząt ma szczególnie istotne znaczenie przede wszystkim w przypadku czworonogów karmionych zgodnie z wytycznymi diety leczniczej. Pies zmagający się z chorobą może mieć mniejszy apetyt, co utrudnia dostarczenie jego organizmowi substancji istotnych dla zachowania dobrej kondycji. Warto też wspomnieć, że na preferencje żywieniowe zwierząt wpływa wiele czynników, m. in. jego wiek, rasa, płeć, poziom aktywności czy wrażliwość zmysłów. Istotne znaczenie ma nawet okres odstawienia od mleka matki. Co wpływa na smakowitość karmy? Ponieważ psy mają wrażliwy węch, zapach jest najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy dana karma stanowi dla niego atrakcyjne pożywienie. Żadnego znaczenia nie ma za to jej wygląd – karma sucha dla psa składająca się z kolorowych granulek ma przyciągnąć uwagę właściciela czworonoga. O smakowitości karmy decyduje również odpowiedni dobór składników. Psy chętnie zjadają pożywienie o wysokiej zawartości białka, przy czym preferowanymi przez nie źródłami tej substancji są wołowina, wieprzowina i jagnięcina, zaś nieco mniej chętnie wybieranymi – kurczak i wątroba. Znaczenie ma również ilość tłuszczu i jego jakość. Wyczulony węch psa jest w stanie rozpoznać tłuszcz, który zaczął jełczeć, na długo zanim będzie to wyczuwalne dla jego właściciela. Ponieważ zjełczały tłuszcz nadaje karmie gorzkiego smaku, psy mogą odmawiać jej zjedzenia. Bardziej smakowite są też karmy mokre.

Czym kierować się wybierając karmę dla psa?

Najważniejszym czynnikiem, jaki powinien decydować o wyborze konkretnej karmy, jest jej jakość. Podczas zakupów warto więc sprawdzać skład poszczególnych produktów. W ofercie sklepów zoologicznych znaleźć można m. in. karmy bezzbożowe. Ze względu na dużą zawartość białka są one polecane psom aktywnym, a także czworonogom z alergiami pokarmowymi (zboża często uczulają). Tego typu pożywienie to zarówno karmy mokre, jak i suche, np. Brit Care Grain Free Adult Salmon&Potato. Właściciel psa powinien oczywiście uwzględnić również wiek i rasę swojego pupila, oraz jego preferencje żywieniowe. W przypadku szczeniąt rozsądnie jest proponować czworonogowi różnorodne pożywienie, co może uchronić w przyszłości przed niechęcią do zmiany karmy jeśli ulubione jedzenie zostanie wycofane ze sprzedaży. Wszelkie nowości należy jednak wprowadzać stopniowo – dorosłym psom w ten sposób łatwiej będzie zaakceptować zmianę, a szczenięta dodatkowo może to uchronić przed problemami żołądkowymi. Wysokiej jakości karmy dla psów są dostępne na https://zoopers.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj