Hobby, jakim jest akwarystyka ma wiele odmian. Zarówno akwaria słodkowodne, jak i morskie mogą być tworzone w różnych stylach oraz posiadać różnorodnych lokatorów – ryb czy roślin. Czym więc kierować się przy wyborze środowiska, jakie chcemy założyć w naszym mieszkaniu?

Akwarium słodkowodne a akwarium morskie

Zazwyczaj początkującym akwarystom zaleca się zakładanie akwarium słodkowodnego. Jest ono zdecydowanie mniej wymagające, niż akwarium morskie, jednocześnie z pewnością tańsze zarówno w założeniu, jak i późniejszym jego utrzymaniu. Ostateczny wybór jednak zawsze należy do tego, kto chce takie akwarium mieć w swoim mieszkaniu. Warto przyjrzeć się na początek porównaniu tych dwóch typów akwariów, by podjąć racjonalną, odpowiedzialną decyzję.

Koszt założenia akwarium

Tak jak wcześniej wspomniano, akwarystyka słodkowodna jest tańsza. Tyczy się to zarówno założenia akwarium, jak i jego późniejszego utrzymania. Koszt w przypadku akwarystyki morskiej może być nawet trzy-cztery razy droższy, niż założenie akwarium słodkowodnego (oczywiście biorąc pod uwagę te same litraże akwariów). Wyższy koszt akwarium morskiego związany jest z osprzętem, jaki w takim akwarium musi się znajdować, a w akwarium słodkowodnym nie jest on potrzebny. Takim wyposażeniem jest odpieniacz białek, który usuwa rozpuszczone w wodzie zanieczyszczenia, z którymi nie radzi sobie filtr mechaniczny. Kolejnym niezbędnym wyposażeniem w akwarium morskim są żywe skały, zapewniające naturalną filtrację wody morskiej. Stanowią one także pożywienie i kryjówkę dla niektórych gatunków morskich ryb. W akwarium słodkowodnym wystarczy grzałka i filtr, by akwarium poprawnie funkcjonowało.

Dostępność sprzętu do akwarium morskiego też nie jest tak ogólny, jak do słodkowodnego. Sprzęt do akwarium morskiego posiada sklep akwarystyczny, który specjalizuje się także w tego typu akwariach, więc nie można wybrać się do pierwszego, lepszego sklepu zoologicznego, tylko znaleźć specjalistyczny sklep zajmujący się akwarystyką, w tym akwarystyką morską.

Ryby morskie a słodkowodne – cena i dostępność

Ryby morskie są najczęściej trudniej dostępne, a także zdecydowanie droższe od ryb słodkowodnych, które to są dostępne w każdych sklepach zoologicznych czy akwarystycznych. Warto więc także wziąć ten aspekt pod uwagę przy wyborze rodzaju akwarium. Jeśli chcemy założyć akwarium morskie, najpierw powinniśmy znaleźć sklep, który oferuje gatunki morskie ryb oraz zastanowić się nad tym, czy ogólny koszt zarówno akwarium, wyposażenia i samych rybek oraz roślin morskich jest dla nas przystępny, a nasz budżet udźwignie takie zakupy.

Zmiana wody w akwarium

Wymiana wody w akwarium to czynność, której nie należy pomijać, by utrzymać odpowiednie warunki wewnątrz naszego zbiornika wodnego. W przypadku akwarium słodkowodnego, część wody z akwarium po prostu się spuszcza, uzupełniając jej braki wodą niechlorowaną. Akwarystyka morska wymaga nieco więcej przygotowań w przypadku wymiany wody. Należy bowiem taką wodę najpierw odpowiednio przygotować, w osobnym zbiorniku, by móc ją wlać do akwarium.

Karmienie i pielęgnacja ryb

Ryby morskie mogą być trudniejsze w karmieniu. Trudność ta bierze się stąd, że zazwyczaj takie ryby przywożone są naturalnego środowiska, czyli najczęściej rafy koralowej. Ryby słodkowodne z reguły są hodowane, nie mają więc większych problemów ze sztucznym karmieniem. Przyzwyczajenie ryb morskich do sztucznego pokarmu może zająć sporo czasu i być problematyczne. Prawidłowe odżywianie to podstawa zdrowia rybki, więc warto poświęcić więcej czasu na przygotowanie się do takiego obowiązku.

Zalety akwariów morskich

Powyżej przedstawiono przewagę akwariów słodkowodnych nad akwariami morskimi. Nie znaczy to jednak, że akwaria morskie są gorsze. Mają też swoje zalety. Jedną z nich jest zdecydowanie bardziej barwny wybór jeśli chodzi o rybki. Ryby morskie mają zdecydowanie więcej gatunków wielobarwnych odmian, niż ryby słodkowodne. Mając więc akwarium morskie możemy być pewni, że różnorodność barw i ich intensywność będzie większa, niż w przy wyborze akwarium słodkowodnego.

Dodatkowym atutem morskich zbiorników są też bezkręgowce i ich szeroki wybór. Akwaria słodkowodne nie mają tak szerokiego wyboru pod względem bezkręgowców. Do akwarium morskiego można więc zakupić różnorodne koralowce, krewetki, małże, rozgwiazdy i wiele, wiele innych, które będą ozdobą akwarium i jednocześnie pomogą utrzymać równowagę biologiczną wewnątrz zbiornika.

Niewątpliwą zaletą akwariów morskich jest także większa stabilność biologiczna wewnątrz zbiornika, niż w przypadku wody słodkiej. Dzieje się tak dzięki żywym skałom, których w akwariach słodkowodnych nie ma.

Chcąc założyć akwarium warto odwiedzić sklep akwarystyczny Trzmiel, gdzie szeroki wybór sprzętu, a także ryb z pewnością ułatwi podjęcie dobrej decyzji. Porady specjalisty z pewnością także będą przydatne przy dobieraniu sprzętu i gatunków ryb. W przypadku akwarystyki, jeśli nie ma się jeszcze odpowiedniej wiedzy, warto posilać się wiedzą specjalisty w tej dziedzinie, by cieszyć się jak najdłużej pięknym podwodnym światem w swoim domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj