Psie łapy, pomimo iż nieco lepiej przystosowane do chodzenia po terenie, również są narażone na różnego rodzaju zranienia, otarcia, pęknięcia itp. Gdy zabieramy psa na spacer, czasami nie mamy wpływu na to, po jakim gruncie biega, a tam niestety na nasze zwierzę czyhają różnego rodzaju zagrożenia! Szczególnym okresem będzie zima i jesień kiedy, do wszystkich tych czynników dochodzi jeszcze niska temperatura, wilgoć i ogólny chłód bijący od podłoża. Pielęgnacja psich łap w okresie zimowym, bo to właśnie to będzie tematem tego artykułu, to niezwykle ważny element, o którym niestety zapomniana bardzo spora część właścicieli! Jak robić to dobrze – koniecznie przeczytajcie dalszą część tego tekstu!

Dbanie o pupila – łapy

Po pierwsze warto pamiętać, że psie łapy nie zostały przystosowane do chodzenia po betonie. Właśnie dlatego dbanie o pupila warto rozpocząć od wybrania miejsc spacerowych, w których zwierzę ma okazję biegać po terenach zielonych. Jeżeli jednak okolica nie stwarza takich możliwości, na rynku można znaleźć różnego rodzaju balsamy oraz kremy z zawartością wosku pszczelego. Pielęgnacja psich łap przy pomocy takich kosmetyków z pewnością pozwoli utrzymać je w formie, jak również przyniesie ukojenie naszemu pupilowi.

Dbanie o psie łapy – włosy i pazury

Szczególnie u psów długowłosych problemem mogą być zbyt długie włosy na łapach, które w połączeniu z wilgocią zbijają się w kołtuny. Taką sytuację można porównać do tego, gdybyśmy my – ludzie mieli chodzić z jakimś obcym elementem w bucie bezpośrednio pod naszą stopą. Dbanie o pupila w tym przypadku, to podcinanie takich włosów podobnie, jak pazurów, które również rosną i czasami wymagają skrócenia, gdyż jak doskonale wiemy, psy nie mają okazji skorzystać z manipedi!

Pielęgnacja psich łap w zimie!

Szczególnym okresem, który nie sprzyja kondycji psich łap, będzie zima. Mróz może powodować otarcia i pęknięcia poduszeczek, które znajdują się na spodzie łap. To właśnie dlatego, podobnie jak dbamy o własne, dłonie, powinniśmy zadbać również o pielęgnację psich łap. Warto skorzystać ze specjalnych kosmetyków dla psów, które ochronią jego kończyny przed mrozem i wysuszeniem naskórka.