Z wiekiem potrzeby kota ulegają zmianie: właściciel kociego seniora powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na jego odżywianie. Dobra karma dla kota seniora to podstawa! Dzięki niej pupil będzie cieszyć się jesienią swojego życia w najlepszym zdrowiu. Jaką karmę dla kota seniora wybrać?
Kiedy kot staje się seniorem…
Jeszcze do niedawna twój pupil skakał po całym domu za myszką na wędce lub psocił pod twoją nieobecność, a teraz przesypia całe dnie i zauważasz, że coraz gorzej widzi lub słyszy? Jeśli chodzi o kocią dorosłość, wyróżnia się trzy okresy. Koty dojrzałe to koty ok. 7-, 12-letnie. Koty w wieku 12-14 lat to koci seniorzy, zaś koty powyżej 15 roku życia nazywamy kotami geriatrycznymi. Nie znaczy to jednak, że każdy kot będzie starzał się w tym samym tempie. Wiek fizjologiczny zależy także od ogólnej kondycji kota, jego stanu zdrowia i genetyki. Każdy z tych etapów wiąże się z pewnymi zmianami – należy zatem obserwować stan zdrowia zwierzaka i poprzez odpowiednie warunki oraz żywienie zapewnić mu spokojną, bezpieczną starość.
Karma dla kota seniora – co powinien jeść starszy kot?
Wraz z wiekiem spada zapotrzebowanie na energię. Starsze koty ruszają się mniej, dlatego ważne jest monitorowanie ich wagi oraz apetytu – zbyt duże porcje karmy mogą sprawić, że kot będzie miał problemy z otyłością, a ta z kolei może znacząco skrócić życie twojego pupila. W okolicach 10-12 roku życia pojawia się u kotów redukcja zdolności organizmu do trawienia tłuszczów i białek; z tego powodu zaobserwować można znaczny spadek wagi u kotów geriatrycznych. Dodatkowe problemy z zębami i utrata apetytu mogą sprawić, że kondycja twojego kota ulegnie pogorszeniu: aby zapobiegać takiej sytuacji, wybieraj karmy dedykowane kotom – seniorom.
Karma dla kota seniora powinna zawierać specjalne składniki pokarmowe. Zaliczamy do nich przeciwutleniacze, mikroelementy wspomagające pracę stawów i łatwo przyswajalne białko. Ponadto karmy dla starszych kotów charakteryzuje obniżona zawartość fosforu, by chronić kocie nerki. Wybierając karmę, zwróć uwagę nie tylko na jej skład, ale również teksturę. Sucha karma jest prostsza w podaniu, jednak koci senior z wiekiem może mieć problemy z jej pogryzieniem. Karmienie suchą karmą wymaga także dopilnowania, by kot pił odpowiednią ilość wody. Mokre karmy są miękkie i wilgotne – dzięki temu wspomagają układ moczowy kota. Z niewielkimi porcjami poradzą sobie bez problemu nawet osłabione zwierzęta. Mokrą karmę trudniej jednak podawać w kilku posiłkach: pozostawiona w miseczce wysycha i zmienia się w nieapetyczną papkę. Możesz łączyć karmę suchą z mokrą, jeśli twój kot zaakceptuje takie rozwiązanie.
Fot. Mokra i sucha karma dla kota seniora.
Warto pamiętać, że wraz z wiekiem zmieniają się także kocie preferencje. Ulubiona karma może spotkać się z bardzo umiarkowanym zainteresowaniem, dlatego warto testować nowe smaki. Karmy dla kocich seniorów dostępne są w niewielkich pojemnościach – możesz zamówić kilka wariantów i sprawdzić, który z nich przypadnie twojemu kotu do gustu. Nawet najlepsza karma nie zda egzaminu, jeśli kot nie będzie chciał jej jeść. W miarę możliwości wybieraj jednak produkty o dobrym składzie, bez sztucznych polepszaczy smaku, konserwantów i barwników. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy karma zapewnia kotu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, skonsultuj jej wybór z weterynarzem.
Potrzeby starszego kota – na co zwrócić uwagę?
Nie martw się, kiedy zauważysz pierwsze oznaki starzenia u twojego pupila. To naturalny proces, którego nie da się uniknąć. Kot staje się bardziej leniwy, ma mniej ochoty na zabawę, ucina sobie dłuższe drzemki. Pogorszeniu ulegają zmysły: nie tylko wzrok i słuch, ale również smak, dlatego starszy kot nie ma już takiego apetytu jak kiedyś. Zaczynają pojawiać się także choroby związane z kocią starością: zapalenie stawów, cukrzyca, choroby nerek i inne – wszystko to może wpływać na koci apetyt. Jeśli niepokoi cię którykolwiek z tych objawów, koniecznie odwiedźcie weterynarza: w przypadku starszych kotów niezbędne są również regularne wizyty kontrolne. Zadbaj o to, by starszy kot miał ułatwiony dostęp do kuwety i misek z jedzeniem.