Nieodpowiednia dieta psa, przekarmianie, pozwalanie pupilowi na podjadanie, to prosta droga do nadwagi. Zwierzęta są na nią narażone tak samo jak i ludzie. Otyłości u psów nie należy bagatelizować, ponieważ może prowadzić do pojawienia się różnych schorzeń i dolegliwości. Dowiedz się więcej na temat nadwagi u psów, sprawdź jak zbadać, czy pies waży za dużo oraz jak zapobiegać i leczyć otyłość u psów.
Skąd bierze się nadwaga u psów – przyczyny
Na budowę ciała psa mają wpływ różne czynniki – wielkość miotu, rasa czy wiek, ale także warunki bytowe, dieta i przyzwyczajenia (nawyki).
- zła dieta – przekarmianie psa to jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniają właściciele zwierząt. Podawanie za dużych porcji, stosowanie zbyt kalorycznych karm i częste dokarmianie psa przysmakami sprawia, że zwierzak zaczyna szybciej przybierać na wadze
- zbyt mało ruchu – psy potrzebują określonej dawki aktywności każdego dnia. Spacery i zabawa pozwalają im spożytkować nagromadzoną energię, ale także sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej wagi i dobrej kondycji psa
- czynniki genetyczne zależne od rasy – niektóre rasy psów są bardziej narażone na tycie (jamnik, labrador czy mops). W przypadku psa takiej rasy należy dołożyć jeszcze większych starań, by wagę pupila mieć pod kontrolą
- wiek psa – wraz z wiekiem, masa mięśniowa i aktywność psa może się zmniejszać, pogarsza się również jego kondycja. Czynniki te sprzyjają tyciu.
Tycie psów mogą powodować niektóre leki oraz schorzenia (m. in. niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy niedoczynność przysadki). Również sterylizacja / kastracja przyczynia się do przybierania na wadze (zabieg powoduje spowolnienie metabolizmu).
Na to czy pies jest szczupły, czy jest narażony na nadwagę (lub otyłość) ma wpływ także jego właściciel. Jeśli opiekun sam lubi aktywność fizyczną i zdrowe nawyki żywieniowe, to w zdecydowanej większości przypadków, jego pupil również będzie miał dobrą wagę i kondycję. W przypadku osób z nadwagą nawet codzienne wyprowadzanie psa na spacery może nie spełnić jego potrzeb i nie dostarczyć mu wystarczającej dawki ruchu. Podobnie w sytuacji zabiegania, gdy właściciel nie ma czasu na zapewnienie psu aktywności (spacery z psem są zbyt krótkie).
Jak sprawdzić, czy pies ma nadwagę lub jest otyły
Ocenę kondycji psa można podzielić na trzy grupy. Na podstawie opisu każdej z nich można ocenić, do której kwalifikuje się nasz zwierzak.
Kondycja idealna
- żebra łatwo wyczuwalne pod skórą
- zaznaczone wcięcie w pasie (widok z góry)
- brzuch nie obwisa
Nadwaga
- żebra pokryte warstwą tkanki tłuszczowej
- brak wcięcia w pasie
- obwisły brzuch
Otyłość
- żebra pokryte grubą warstwą tkanki tłuszczowej, nie da się ich wyczuć
- sylwetka jest zaokrąglona, tkanka tłuszczowa również w okolicy szyi i bioder
- duży, obwisły brzuch
Aby sprawdzić czy pies ma nadwagę, należy dotknąć jego żeber i sprawdzić, czy tkanka tłuszczowa jest wyczuwalna (najlepiej, jeśli nie ma jej tam zbyt dużo). Sylwetkę psa określa się patrząc na nią z góry. Powinna mieć wcięcie w pasie, zaokrąglona świadczy o tym, że pies waży za dużo. Należy także przyjrzeć się nasadzie ogona. Tkanka tłuszczowa powinna tam być równomiernie rozłożona i w niewielkiej ilości. Patrząc na psa z boku można zauważyć czy obwód brzucha jest mniejszy niż klatka piersiowa. U szczupłego psa w okolicach bioder, kręgosłupa i barku znajduje się niewielka ilość tkanki tłuszczowej.
Konsekwencje nadwagi i otyłości u psów
Nadwaga (przekroczenie optymalnej wagi o 9-19%) czy otyłość (waga wyższa o 20% niż zalecana) u psa może doprowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych. Najczęściej pojawia się cukrzyca, miażdżyca i nadciśnienie, otłuszczenie narządów wewnętrznych oraz urazy ortopedyczne. Pies może mieć problemy z kręgosłupem i stawami, które doprowadzą do nieprzyjemnych schorzeń.
Dieta psa z nadwagą lub otyłością – zmiana przyzwyczajeń i nawyków
Psy z nadwagą lub otyłością, w trakcie odchudzania powinny być pod stałą kontrolą weterynarza (należy kontrolować stan zdrowia i wykonywać badania krwi). Odchudzanie nie powinno przebiegać za szybko, by nie doprowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych (można wprowadzić psu odpowiednią suplementację). Psu trzeba zmniejszać wielkość i kaloryczność posiłków (składniki o wysokiej kaloryczności zamieniamy na niskokaloryczne). W przypadku gotowej karmy dla psów warto ją zamienić na taką w wersji light. Jeśli samodzielnie przygotowujesz posiłki, pamiętaj o zastąpieniu węglowodanów na większe ilości białka i o unikaniu tłuszczów. Można zgłosić się do psiego dietetyka, który pomoże ustalić odpowiednią dietę. Dzienną dawkę pożywienia najlepiej rozłożyć na kilka małych posiłków podawanych o stałej porze. Pilnuj, by pies nie zjadał posiłków zbyt szybko i zrezygnuj z podawania przysmaków. Konieczne będzie także zwiększenie aktywności ruchowej (stopniowo wydłużaj dystans, dodawaj nowe ćwiczenia).
Walka z otyłością nie jest łatwa należy wykazać się cierpliwością i konsekwencją, by pomóc psu wrócić do odpowiedniej dla niego wagi. W profilaktyce mającej na celu uchronienie psa przed nadwagą stosuj wspomniane zasady (odpowiednia dieta, nie przekarmianie, ruch i kontrola przysmaków), które pozwolą ci zadbać o zdrowie i właściwą sylwetkę Twojego psa.