Króliki są domowe są urocze i pocieszne. Warto jednak pamiętać, że bywają bardzo delikatne. Czy wiesz, jakie są najczęstsze choroby, które przytrafiają się królikom? Poznaj 5 najważniejszych – szybkie rozpoznanie objawów może uratować twojego pupila przed groźnymi powikłaniami.

Choroby u królików – dlaczego warto je znać?

Jeśli dbasz o swego pupila i chcesz, aby zawsze był zdrowy oraz szczęśliwy – warto wiedzieć, jakie mamy choroby u królików. Poznanie objawów choroby pozwoli ci szybko podjąć stosowne leczenie, a to może uchronić twojego małego pupila od poważnych powikłań, a nawet uratować mu życie.

Najczęstsze choroby u królików

1. Kokcydioza królików domowych

Jest to jedna z najbardziej popularnych chorób u królików. Jej przyczyną jest spożywanie zanieczyszczonej karmy lub wody. U królików choroba objawia się często w wątrobie lub jelitach (wyszczególniamy kokcydiozę wątrobową albo jelitową). Niestety króliki często nie wykazują objawów, aż do momentu infekcji o ostrym przebiegu. Do najczęstszych objawów kokcydiozy należą: brak apetytu, utrata masy ciała, nerwowość albo osowiałość, wypadanie sierści, odwodnienie, krew lub też śluz w kale.

2. Myksomatoza królików domowych

To bardzo groźna choroba i niestety bardzo popularna wśród królików. Myksomatoza jest zaraźliwą chorobą wirusową. Przenoszą ją krwiopijne owady: kleszcze, pchły, komary. U chorego królika pojawia się obrzęk na powiekach lub głowie, niekiedy w okolicy uszu, nosa, narządów płciowych. Towarzyszy temu wysoka temperatura, duszności i guzowate zmiany, które niebawem powlekają sie strupami.

3. Nosówka u królików

Zwana inaczej pasterelozą. Choroba atakuje oczy królika, które ropieją i robią się czerwone. Jej początki łatwo zauważyć po tym, gdy królik zaczyna mocniej mrużyć oczy. Częstym objawem nosówki u królików jest także niedrożność nosa i częste kichanie, określane jako katar królików. Ta choroba przyczynia się także do chorób uszu, owrzodzenia i infekcji dróg moczowych u królika.

4. Choroby skóry u królików – ropnie skórne

Ropnie są bardzo powszechną chorobą u królików. Ważne, by je szybko diagnozować i wyleczyć – dziki temu twój pupil nie będzie miał problemów ze zdrowiem. Niestety zaniedbane ropnie prowadza do poważnych problemów ze zdrowiem. Ropnie są wynikiem zakażeń bakteryjnych. Pojawiają sie na skórze, tworząc bolesne obrzęki, które mogą mieć rozmiar nawet do kilkunastu centymetrów.

Dość częstą chorobą skóry u królików jest także grzybica, która może prowadzić do miejscowego łysienia skóry. Często umiejscowiona jest na skórze głowy, np. na małżowinie usznej. Można ją także rozpoznać po pojawiających się bąblach na uszach.

5. Zapalenie spojówek u królika

Bardzo łatwo zobaczyć jej objawy, czyli zaczerwienione spojówki oraz częste mruganie królika. Jeżeli tylko je zauważysz – niezwłocznie udaj się ze swoim pupilem do weterynarza. Przyczyną zapalenia spojówek może być ciało obce, które znalazło się w oku twojego pupila. Choroba wymaga zastosowania antybiotyku, który dobierze profesjonalista. Innymi częstymi chorobami oczu u królików są: jaskra, owrzodzenie rogówki, zablokowanie kanałów łzowych. Każda z tych przypadłości wymaga leczenia weterynaryjnego. Nie należy ich lekceważyć, ponieważ mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj