Kameleony to jedne z najbardziej popularnych jaszczurek zaraz po agamach brodatych. Na świecie nie ma chyba człowieka, który nie słyszał by o tej jaszczurce. Istnieje ponad 200 gatunków i podgatunków tych jaszczurek. Różnić się mogą od siebie wielkością, ubarwieniem, budową ciała oraz środowiskiem naturalnym.

Najmniejszym odkrytym kameleonem jest brookesia micra. Osiąga 25 mm długości ciała wraz z ogonem. Jak na zwierzaka kręgowego jest to naprawdę bardzo mały gad. Żyje on na Madagaskarze jak i większość kameleonów na świecie. Jest przesłodki, ale tak mała jaszczurka raczej nie da Tobie frajdy. Szukaj czegoś większego tak w okolicy 30 – 50 cm.

Terrarium najczęściej kupowane jest przez sklep terrarystyczny, gdzie dostępnych jest wiele modeli. Wybór zbiornika musi być poparty również wyborem gatunku jaki chcesz hodować. Jest to kluczowe, by już przed poszukiwaniem terrarium dla kameleona wiedzieć o gabarytach jakie trzeba mu zapewnić. Najbardziej popularnymi gatunkami są lamparcie i jemeńskie. Dla tych gadów wielkość klatki nie powinna być mniejsza jak 100x50x100 cm. Przy wyborze terrarium musisz zwrócić uwagę na wentylację. Jest ona kluczowa z uwagi na to, że w zbiorniku znajdować się będzie oświetlenie UVB i żarówki grzewcze, które przy małej wentylacji zrobią zaduch. Najbardziej popularnymi zbiornikami w hodowli kameleonów są terraria siatkowe modułowe. Są lekkie, w każdej chwili można je złożyć i rozłożyć, a ścianki są z siatki do zapewnienia odpowiedniej wentylacji.

Jeśli mamy już wybrane terrarium, możemy zająć się jego wyposażeniem. Kameleony to jaszczurki nadrzewne, dlatego głównym elementem wystroju powinny być liany do terrarium lub gałęzie po których będzie się wspinać. Nie powinno zabraknąć również roślinności.

Wśród roślin żywych do terrarium dla kameleona polecanymi są:

  • ficus benjamina
  • epipremnum złociste
  • trzykrotka

I nie tylko. Zapewniają dłuższe utrzymanie wilgotności, a dodatkowo nadają nieziemski urok terrarium.

Z uwagi na to, że są to dzienne jaszczurki wymagają oświetlenia UVB, które wspomaga wytwarzanie witaminy D3 w organizmie zwierzaka. Oświetlenie UV-B jest jednak nie wystarczające i powinno być wspomagane suplementami.
Rodzaje oświetlenia UVB dla kameleona:

  • żarówka kompaktowa
  • metahalogen
  • świetlówka
  • ledy
  • halogeny

Dodatkowym źródłem światła widzialnego będzie żarówka grzewcza. Stworzymy dzięki niej wyspę ciepła, gdzie jaszczurka będzie mogła się wygrzewać. Podczas montażu źródła ciepła w terrarium konieczne jest zweryfikowanie temperatury w najwyższym punkcie dostępnym dla zwierzaka. Zminimalizuje to ryzyko poparzenia.

Powyżej przedstawiłem najważniejsze rzeczy, które pozwolą Tobie stworzyć odpowiednie terrarium kameleonowi. Pamiętaj, że są to delikatne jaszczurki i droga na skróty będzie kosztowała ją zdrowie, a nawet i życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj