Biegunka u kota może stanowić jednorazowe wydarzenie, spowodowane złą dietą, zatruciem pokarmowym lub okresowym zaburzeniem funkcjonowania układu pokarmowego. Jeżeli jednak luźne stolce u kota zdarzają się systematycznie, należy szukać przyczyny ich występowania. Oprócz zatrucia, biegunki u kota najczęściej spowodowane są robaczycą, jednak mogą wiązać się także z poważniejszymi schorzeniami.

Rodzaje biegunki u kota

O biegunce mówimy, gdy kot oddaje luźne stolce kilka/kilkanaście razy dziennie. Kał zwierzęcia ma zazwyczaj bardzo nieprzyjemny zapach, może pojawić się w nim także śluz lub krew.

Biegunka u kota może wystąpić w formie:

  • łagodnej – gdy rozwolnieniu nie towarzyszą inne objawy i przechodzi samoistnie po kilku godzinach.
  • ostrej – podczas której kot szybko traci siły z powodu odwodnienia. Wielokrotnie biegunce towarzyszą inne objawy, takie jak: wymioty, gorączka, osłabienie, apatia, brak apetytu.
  • przewlekłej – gdy luźny stolec pojawia się przez kilka dni, jednak nie towarzyszą mu inne objawy.

Przyczyny biegunki u kota

Rozwolnienie u kota może wystąpić z różnych przyczyn. Poniżej wymieniamy najpowszechniejsze z nich.

  • Niewłaściwa dieta

Błędy dietetyczne to notoryczny błąd i przyczyna występowania biegunek u kota. Bardzo często zwierzę dostaje rozwolnienia po wypiciu mleka, koty nie tolerują laktozy, co oznacza, że produkty mleczne mogą wywoływać u nich problemy żołądkowe.

Każdy właściciel powinien również zwracać uwagę na to, co spożywa jego koty poza miseczką. Szczególnie często zdarzają się sytuację podgryzania kwiatków, które mogą być dla nich szkodliwe i wywoływać zatrucia.

  • Robaki u kota

Robaczyca u kota spowodowana jest najczęściej nicieniami, tasiemcami lub tęgoryjcami. Są to robaki jelitowe, które zasiedlają wnętrze organizmu kota, żywiąc się krwią, tkankami lub spożywanym przez zwierzę pożywieniem. W efekcie czworonóg staje się coraz słabszy, ponieważ pasożyty zabierają mu większą część pokarmu i składników odżywczych, a dodatkowo często powodują stany zapalne, ograniczające zdolność wchłaniania witamin i minerałów. Objawy robaczycy to między innymi:

  • saneczkowanie,
  • częste drapanie,
  • biegunki i wymioty,
  • apatia,
  • brak apetytu,
  • utrata masy ciała,
  • obecność krwi lub śluzu w stolcu.

Zakażenie pasożytami jest najczęściej niewidoczne. Objawy pojawiają się dopiero, gdy inwazja jest już intensywna. Warto pamiętać o regularnym odrobaczaniu kotów w każdym cyklu życia. Dotyczy to nie tylko zwierząt wychodzących, ale także tych, które pozostają w domu. Na odrobaczanie dla kota polecamy pierwsze Polsce dostępne u lekarzy weterynarii i w sklepach zoologicznych krople do nanoszenia na skórę Dronspot, stanowiące bezstresową formę aplikacji produktu odrobaczającego. Jest to lek szybki w działaniu i niezwykle łatwy w podaniu – wystarczy nanieść krople na kark kota, a przez skórę przedostaną się one do organizmu, likwidując już przy pierwszym użyciu wszystkie powszechnie występujące pasożyty jelitowe . Należy dodać, że krople wchłaniają się przez kilkanaście dni, działając dłużej i są skuteczne na różne stadia rozwoju pasożytów jelitowych.

  • Stres i zaburzenia behawioralne

Nadmierne napięcie nerwowe może spowodować u kota objawy w postaci wymiotów oraz biegunek. Czynnikami wywołującymi symptomy mogą być: podróż, przeprowadzka, nadmierny hałas, nowe zwierzę w domu czy śmierć towarzysza.

Jak leczyć biegunkę u kotów?

Leczenie rozwolnienia u kota, spowodowanego powyższymi objawami, jest stosunkowo proste, ponieważ w większości przypadków biegunka przechodzi samoistnie. Wyjątkiem może być inwazja pasożytów u kota, gdyż im dłużej robaki gnieżdżą się w organizmie zwierzęcia, tym bardziej kot na tym traci. To właśnie dlatego specjaliści z ESCCAP zalecają profilaktyczne odrobaczanie kotów wychodzących raz na trzy miesiące oraz 1-2 razy do roku kotów niewychodzących. Dokładny schemat można poznać na stronie www.dronspot.com.pl.

Artykuł sponsorowany opracowany przez Katarzynę Sztermer

 

Dronspot 30 mg/7,5 mg roztwór do nakrapiania dla małych kotów • Dronspot 60 mg/15 mg roztwór do nakrapiania dla średnich kotów • Dronspot 96 mg/24 mg roztwór do nakrapiania dla dużych kotów • prazykwantel/emodepsyd • Podmiot odpowiedzialny: Bayer Animal Health GmbH • Zawartość substancji czynnych i innych substancji • Każda pipetka 0,35 ml / 0,70 ml / 1,12 ml zawiera odpowiednio: Substancje czynne: Prazykwantel 30 mg / 60 mg / 96 mg, Emodepsyd 7,5 mg / 15 mg / 24 mg, Substancje pomocnicze: Butylohydroksyanizol (E320) 1,89 mg / 3,78 mg / 6,05 mg • Wskazania lecznicze: Leczenie mieszanych inwazji pasożytniczych u kotów spowodowanych przez następujące gatunki robaków obłych i robaków płaskich: Robaki obłe (nicienie): Toxocara cati (postaci dojrzałe, niedojrzałe, stadia larwalne L4 i L3), Toxocara cati (stadia larwalne L3) – leczenie kotek w okresie późnej ciąży w celu zapobiegania przeniesieniu drogą laktogenną na potomstwo, Toxascaris leonina (postaci dojrzałe, niedojrzałe i stadia larwalne L4), Ancylostoma tubaeforme (postaci dojrzałe, niedojrzałe i stadia larwalne L4). Robaki płaskie (tasiemce): Dipylidium caninum (postaci dojrzałe i niedojrzałe), Taenia taeniaeformis (postaci dojrzałe), Echinococcus multilocularis (postaci dojrzałe) • Przeciwwskazania: Nie stosować u kociąt poniżej 8 tygodnia życia lub ważących poniżej 0,5 kg. Nie stosować w przypadkach znanej nadwrażliwości na substancje czynne lub na dowolną substancję pomocniczą. • Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj