Każdy psiak niezależnie od jego wielkości, jak i rodzaju sierści potrzebuje dokładnej pielęgnacji sierści. Pielęgnacja ta różnić się będzie od siebie w zależności od długości, jakości czy rodzaju włosa. Zabiegi pielęgnacyjne nie są uniwersalne dla wszystkich psów. Pielęgnacja, jak i poszczególne zabiegi powinny być dopasowane do potrzeb czworonoga. Salon groomerski to inaczej salon pielęgnacji zwierząt, czyli najprościej mówić zwierzęcy fryzjer. Częstotliwość wizyt w salonie będzie się różnić w zależności od typu sierści czy sytuacji nadzwyczajnych, kiedy ta wizyta jest konieczna. Jak zatem przyzwyczaić czworonoga, aby wizyta u groomera nie stanowiła dla niego źródła stresu?
Czym zajmuje się groomer?
Groomer, czyli profesjonalny psi fryzjer oprócz strzyżenia, co jako pierwsze przychodzi na myśl zajmuje się także wieloma innymi usługami jak:
- czesanie
- kąpiel
- suszenie
- czyszczenie uszu
- czyszczenie zębów
- trymowanie
- obcinanie pazurków
- przygotowywanie do wystaw
Niektóre psy czy koty wymagają regularnych wizyt w salonie pielęgnacji zwierząt. Niektóre nie pojawią się tam nigdy, ponieważ ich włos tego nie potrzebuje lub opiekun sam zajmuje się pielęgnacją. Niezależnie od tego zabiegi pielęgnacyjne są potrzebne, aby dbać o jakość sierści, jak i wygląd.
Celem pracy groomera jest zapewnienie pupilowi higieny i estetycznego wyglądu. Na podstawie jakości sierści, rasy, stanu oraz oczekiwań opiekuna groomer wybiera odpowiednie techniki pracy czy używane kosmetyki. Do zadań groomera należy nie tylko dbanie o czworonoga, ale także o stan stanowiska pracy. Narzędzia i salon powinien być dokładnie zdezynfekowany i czyszczony po każdym psie czy kocie.
O tym musisz pamiętać
Wizyty w salonie groomerskim mogą być dla czworonoga stresujące i wywoływać niepokój. Zwierzęta cenią sobie powtarzalność i codziennie rytuały. Gdy nagle zachodzi niespotykana zmiana, połączona jeszcze z wieloma różnymi sytuacjami jak jazda samochodem, nowe miejsce, hałasy, nieznane osoby, różne zapachy czy zabiegi mogą wywołać nieprzyjemne odczucia. Psy czy inne zwierzęta odczuwają nasze emocje, dlatego jako opiekunowie powinniśmy być jak najbardziej opanowani i tym samym pokazać pupilowi, że nic złego się nie dzieje. To jedno z większych form wsparcia, które jako właściciele możemy okazać czworonogi w chwilach stresu.
Przyzwyczajaj psa do regularnej pielęgnacji w domu
Przyzwyczajenie psa czy kota do pielęgnacji to jeden z najważniejszych aspektów nie tylko pod kątem późniejszej pielęgnacji czworonoga u groomera, ale także pod kątem prostych zabiegów wykonywanych w domu.
Gdy pojawia się nieduży, słodki szczeniak w domu często zapominamy o przyzwyczajaniu go do sytuacji, które w późniejszym życiu będą odgrywać znaczącą rolę. Tak właśnie jest z zabiegami pielęgnacyjnymi. Już od samego początku, kiedy pupil pojawia się w domu należy przyzwyczajać go do dotyku a w późniejszym czasie do prostych zabiegów pielęgnacyjnych czy akcesoriów groomerskich. To szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku psów, które wymagają częstych zabiegów czy wizyt u groomera ze względu na swoją sierść. Pod żadnym pozorem nie można używać siłowego podejścia, siłowego dotykania, agresji słownej, gwałtownego podejścia i przytrzymywania w czasie przyzwyczajania. To nie tylko nie przyniesie żadnych zamierzonych skutków, ale wywoła strach, przerażenie i traumę, która niekiedy bardzo ciężko jest odpracować. Zabiegi muszą pupilowi kojarzyć się z czymś miłym i przyjemnym.
Jak przyzwyczaić psa do dotyku?
Pierwszym etapem przyzwyczajenia czworonoga do zabiegów pielęgnacyjnych jest przyzwyczajenie do dotyku. Zwierzęta posiadają strefy ciała, których dotykanie nie jest dla nich komfortowe i może wywołać stres. Dzieje się tak, dlatego, że te części ciała są wrażliwe a psy naturalnie nie są do tego przyzwyczajone. Z czasem jednak, dzięki odpowiedniemu podejściu i oswajaniu pupil pozwala na dotykanie różnych części działa. Taką częścią są między innymi łapy, pysk czy okolice genitaliów.
Przyzwyczajenie do dotyku powinno być dla opiekuna kluczowe. To nie tylko znacznie ułatwi późniejsze współżycie jak chociażby podczas rutynowych wizyt u weterynarza czy w salonie groomerskim. Akceptowanie dotyku odgrywa znaczącą rolę także podczas wystaw, kiedy sędzia, aby ocenić psa dotyka go w różnych częściach ciała. Psy, które nie pozwolą się dotknąć nie będą oceniane.
Wizyta zapoznawcza u groomera
Wizyta zapoznawcza to wizyta u groomera podczas której nie dochodzi do wykonywania żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. To dobry sposób, aby zbudować w pupilu pozytywne skojarzenia z danym miejscem. To także dobra forma zapoznania z weterynarzem. Jeśli zabierzemy pupila po raz pierwszy do weterynarza na zastrzyki, podczas choroby czy złego samopoczucia z pewnością nie będzie lecznicy kojarzyć zbyt dobrze. Podobnie jest także z salonem pielęgnacji zwierząt. Zwierzęta podczas wizyty zapoznawczej mogą zapoznać się z mnóstwem zapachów, które otaczają je niemal z każdej strony. Taki salon groomerski odwiedza bardzo dużo osób, zwierząt w różnym wieku, płci a każdy z nich posiada swój zapach z wiadomościami. Bez pozwolenia obwąchiwania wszystkich zakamarków, sprzętów, jak i samego groomera czy groomerki pupil może czuć się niepewnie.
Ważne, aby taka wizyta przebiegła w jak najlepszej atmosferze, aby nasz czworonożny przyjaciel miał jak najlepsze wspomnienia i skojarzenia. To wpłynie z kolei na kolejne wizyty, ponieważ całe miejsce będzie kojarzyć pozytywnie Na wizytę zapoznawczą warto zaopatrzyć się w ulubione smaczki czworonoga lub takie, z którymi nigdy nie miał do czynienia. Ważne, aby były aromatyczne i stanowiły prawdziwą nagrodę. Nagroda w postaci smaczka podobnie jak podczas szkolenia zbuduje w psie pozytywne skojarzenia.
Podczas zapoznawczych wizyt zwierzak ma okazję także zapoznać się ze stołem groomerskim, wanną czy suszarką. Wiele osób posiada takie akcesoria w domu ze względu na rasę, którą hoduje, jednak wiele osób posiadających psiaki czy koty ograniczają jedynie się do niezbędnych akcesoriów jak szampon, szczotka, pasta do czyszczenia zębów czy obcinaczki do paznokci, dlatego stanie na stole groomerskim, odłogs suszarki czy maszynki do strzyżenia nie są dla nich normalne. Wizyta zapoznawcza to czas, kiedy nie tylko groomer ma zdobyć zaufanie pupila, ale także szansa dla czworonoga, aby oswoić się z całą sytuacją. Wizyta zapoznawcza jest krótka. Najczęściej trwa 15-20 minut. Podczas pierwszej, zapoznawczej wizyty pupil nie jest poddawany zabiegom pielęgnacyjnym, które mogłyby zaburzyć obraz pozytywnej wizyty. Nie obcinane są pazurki, nie ma czyszczonych uszu, zębów, kąpieli, czesania czy strzyżenia.
Czy potrzebne jest wstępne mycie psa
Takie czynności jak regularne szczotkowanie czy kąpiel w przypadku mocnych zabrudzeń to minimum jakie opiekun powinien wykonywać samodzielnie w domu. Nie tylko pozwoli to przyzwyczaić czworonoga do dotyku w różnych częściach ciała co wbrew pozorom nie jest dla zwierząt normalne ani komfortowe oraz pozwoli przyzwyczaić lub przynajmniej tolerować zabiegi pielęgnacyjne co sprawia, że późniejsze wizyty u groomera będą mniej stresujące.
W przypadku mocnych i trudnych do usunięcia zabrudzeń groomer może doliczyć dodatkową opłatę, dlatego jeśli mamy możliwość warto po mocnym zabrudzeniu umyć swojego czworonoga zwłaszcza, jeśli do wizyty w salonie jeszcze parę dni. To także wygodne rozwiązanie biorąc pod uwagę, że psiak mieszka z nami w domu – leży na kanapie czy śpi z nami w łóżku. Jednak w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości wykąpać czworonoga z myciem należy poczekać aż do wizyty. Zabrudzenia warto jednak przemyć za pomocą wilgotnej ściereczki czy specjalnych mokrych chusteczek przeznaczonych dla psów o pH dopasowanym do ich skóry.
W przypadku zwykłych zabrudzeń nie jest konieczne wcześniejsze mycie psa. W zależności od wybranych przez właściciela usług pupil zostanie poddany różnym zabiegom. Najczęściej wybierane jest forma „full service” lub
„spa” pakiet ten opiewa na wszystkie zabiegi kompleksowe z myciem włącznie.
Wizyta u groomera
Na wizytę do salonu pielęgnacji zwierząt warto wybrać się już w pierwszych miesiącach życia (po odbyciu wszystkich szczepień), jeśli wiesz, że w przyszłości będziecie regularnymi i stałymi gośćmi. Szczeniak z łatwością poznaje świat, chętnie eksploruje a nauka przychodzi mu z łatwością. Trudniej bowiem jest zapoznać z “nieznanym” dorosłego psa, ponieważ ten ma już swoje przeżycia i obawy. Psi salon to specyficzne miejsce, gdzie w jednym pomieszczeniu kumuluje się bardzo dużo różnych zapachów co może wpływać na adaptację czworonoga.
Podczas wizyty groomer oceni stan sierści czworonoga i wskaże niezbędne zabiegi. Zapyta Cię także o pożądane przez Ciebie zabiegi czy styl strzyżenia. Zaproponuje także ten, który jego okiem najlepiej sprawdzi się w przypadku sierści Twojego psiaka.
Do salonu wejdź ze swoim pupilem dając mu tym samym wsparcie. Postaraj się zawsze być punktualnie co ułatwi pracę i komunikację. Wejdź z pupilem zachęcając do go tego i chwaląc zwłaszcza podczas początkowych wizyt. Oddawanie pupila w “nieznane ręce” i wpychanie czworonoga na siłę do salonu może być dla niego przeżyciem traumatycznym i wzbudzić niepewność, dlatego jeśli tylko masz możliwość – bądź dla niego wsparciem. Punktualnie odbieraj także pupila z salonu po skończonych zabiegach pielęgnacyjnych.
Profesjonalny groomer odczytuje psie znaki i ich mowę ciała, dlatego jeśli zauważy, że pupil potrzebuje nieco więcej czasu, aby zaufać lub jest strachliwy poświęca mu więcej uwagi i czułości tak, aby ten przekonał się, że nic złego mu nie grozi.
O co warto zapytać groomera?
Wizyta u groomera to także doskonały moment, aby zaczerpnąć nieco wiedzy na temat pielęgnacji czy poszczególnych produktów. Psy różnią się od siebie rasą, rodzajem włosa a także poszczególnymi potrzebami jak odżywienie, nawilżenie, regeneracja czy napuszczenie. Pomiędzy wizytami w salonie bardzo ważne jest dbanie o szatę regularnie. Nie bój się pytaj groomera o aspekty, które przyjdą Ci do głowy. To tylko przykładowe pytania, które warto zadać:
Wymęcz psa zabawą przed wizytą – przed wizytą nie zapomnij zabrać psa na porządny spacer, aby pupil nie tylko miał możliwość rozładować napięcie i zgromadzoną energię, ale także załatwić potrzeby fizjologiczne. Po porządnej zabawie czy spacerze zwierzak jest znacznie spokojniejszy, dzięki czemu cała wizyta przebiega w spokojniejszej atmosferze. Psiak ma mniej siły i energii, dzięki czemu nie wyrywa się tak mocno, nie stawia poddawanym go zabiegom. Niektóre rodzaje sierści wymagają użycia nożyczek czy maszynek. A ich użycie jest niebezpieczne i obciążone jest ryzykiem skaleczenia w przypadku wyrywającego się i niespokojnego zwierzaka.
Nie podawaj jedzenia przed jedzeniem – zaleca się, aby nie podawać bezpośrednio przed wizytą – co najmniej godzinę wcześniej jedzenia. Mocno zestresowany pupil może reagować wymiotami. Sami przecież nie przepadamy za jedzeniem przed dużymi przedsięwzięciami a takim właśnie jest dla naszego psiaka wizyta u groomera.
Bądź punktualnie na wizytę – punktualność jest niezwykle ważna. Zwłaszcza, gdy jesteśmy umówieni na konkretną godzinę. Salon groomerski w ciągu dnia w kalendarzu zapisanych ma kilka różnych zwierząt na konkretne godziny i z przeznaczonym na nie czasem w zależności od wykonywanych zabiegów. Zdarza się tak, że usługa trwa 20 minut jak samo obcięcie pazurów, ale w przypadku zabiegów “full-service” usługa może trwać parę godzin w zależności od potrzeb i wielkości psa. Jedno duże spóźnienie może popsuć i poprzesuwać cały harmonogram zaplanowanych wizyt. Znaczna część salonów pielęgnacji zwierząt w swoim regulaminie zaznacza, że spóźnienia powyżej 15 minut równają się odwołaniu wizyty.
Poinformuj groomera – groomer ma za zadanie kompleksowo zająć się czworonogiem, jego sierścią, problemami, dając mu przy tym poczucie bezpieczeństwa. Groomer musi dbać o zdrowie pupila podczas wykonywanych zabiegów, jednak przychodząc do salonu pielęgnacji zwierząt to my jako opiekunowie najlepiej znamy swoich towarzyszy. Aby groomer miał możliwość prawidłowego zaopiekowania się psem powinien wiedzieć o ewentualnych problemach i stanach wyjątkowych jak problemów zdrowotnych, alergii (zarówno skórnych, kontaktowych, jak i pokarmowych!) oraz o podejściu zwierzaka do poszczególnych zabiegów – to znacznie ułatwi pracę groomera oraz nakieruje, jak powinien podejść do zwierzaka.
O ew. problemach zdrowotnych psa – niestety, pomimo usilnych chęci opiekunów nie każdy pupil może pochwalić się wzorowym zdrowiem. W przypadku niektórych chorób w zależności od ich stadium groomer może odmówić wizyty lub poprosić, aby właściciel obecny był podczas całej wizyty. Takimi schorzeniami są między innymi padaczka czy choroby serca. Groomer nie bierze odpowiedzialności za pogorszenie się stanu zdrowia czworonoga biorąc pod uwagę jego wcześniejsze schorzenia, dlatego obecność opiekuna, który bierze za chorego psa odpowiedzialność jest zabezpieczeniem salonu, ale także troską o pupili i ich samopoczucie. W niektórych przypadkach groomer może odmówić wykonania zabiegów widząc stan zdrowia i obawiając się jego pogorszenia. Groomer przede wszystkim oprócz zadbania o wygląd czworonoga musi i powinien kierować się jego dobrem, zdrowiem i życiem. Jeśli stan zdrowia pupila wyda mu się niepokojący może odwołać wizytę, przełożyć ją i zalecić wizytę u weterynarza w celu wykonania podstawowych badań sprawdzających stan zdrowia i ogólnej kondycji pupila. Niekiedy mogą to być błahe rzeczy i dolegliwości, jednak ostrożność i zachowawczość nie raz uratowała życie czworonoga. Większość salonów w swoich regulaminach zapisuje punkt odnośnie nieponoszenia odpowiedzialności za pogorszenie się stanu zdrowia zwierzaka, którego opiekun nie poinformował o chorobach takich jak padaczka, choroby serca czy choroby układu krwionośnego. Niektóre choroby są przeciwwskazaniem do wizyt u groomera, dbając o zdrowie innych zwierząt odwiedzających salon, jak i samego groomera.
Hot spot, czyli inaczej ostre ropne zapalenie skóry to stan wywołany przez bakterie, alergię lub pasożyty. Hot spot ma postać sączącej się rany z ropą. Nie jest to widok przyjemny dla oka, a dla czworonoga niezwykle niekomfortowe, ponieważ rana boli i swędzi. Na szczęście leczenie nie trwa długo, jednak jest przeciwwskazaniem do podjęcia zabiegów pielęgnacyjnych ze względu na dobro psa.
Świerzb to kolejna choroba wywołana przez pasożyty, które szybko przechodzą na inne zwierzęta a w tym także na człowieka. Objawem jest bardzo silny świąd i zmiany skórne w okolicy pyszczka, uszu, łap. W niektórych przypadkach zalecane są wówczas kąpiele lecznicze w celu pozbycia się pasożyta. Niestety jest to bardzo zaraźliwa choroba, dlatego na wzgląd innych czworonogów groomer może przełożyć wizytę aż do okresu, kiedy świerzb zostanie wyleczony.
Nużyca, która objawia się zaczerwieniem i wyłysieniem to choroba wywołana przez roztocza. Takie same objawy może dawać także grzybica. Niestety w przypadku tych dwóch przypadłości potrzebne jest dość długie i skrupulatne leczenie w celu pozbycia się wszystkich pozostałości.
Pasożyty wewnętrzne i zewnętrze – salony pielęgnacji zwierząt nie przyjmują zwierząt chorych, dlatego w niektórych przypadkach mogą odmówić wykonania zabiegów. Wszelkie informacje, jak i zapisy dotyczące działanie salonu opisane jest w regulaminach, dlatego warto przed udaniem się do groomera dokładnie się z nimi zapoznać.
O ew. alergiach – jeśli wiesz, że Twój pupil zmaga się z alergiami, jest alergikiem, uczulony jest na konkretne składniki lub źle reaguje na mocne szampony nie zapomnij poinformować o tym groomera. Dzięki takiej informacji groomer dobierze łagodne, hipoalergiczne kosmetyki, które nie podrażniają delikatnej skóry czworonoga. Wielu alergików bardzo źle reaguje na konkretne składniki lub mocne szampony co może skutkować łuszczycą, nadmiernym drapaniem się, plamami czy wyłysieniem. Dbając o dobro swojego czworonoga należy zadbać, aby do takiej sytuacji nie doszło. Nie krępują się poinformować o problemach swojego czworonoga groomera – zwłaszcza, że chodzi o zdrowie i dobro czworonoga. Salony groomerskie przygotowane są na takie sytuacje, posiadając kosmetyki z łagodnym, prostym i naturalnym składem. Jeśli Twój pupil zmaga się z mocną alergią i przez to ma przypisane specjalny szampon przez lekarza weterynarii zabierz go ze sobą na wizytę. Groomer nie będzie miał nic przeciwko użycia specjalistycznych preparatów mając na uwagę dobro zwierzaka.
Jeśli Twój czworonożny przyjaciel cierpi na alergie pokarmowe to przygotuj przed wizytą smaczki, które jego organizm zna i toleruje. Smaczki przydadzą się jako nagroda czy zachęta podczas wykonywanych zabiegów. W momencie, kiedy zapomnisz zabrać przysmaki poinformuj groomera o alergiach pokarmowych tak, aby podając smaczki uniknął tych z konkretnymi alergenami jak na przykład – kurczak.
O zabiegach, za którymi nie przepada – zabiegi pielęgnacyjne nie są początkowo normalne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Z całą pewnością według zwierząt nie są im zupełnie do niczego potrzebne, jednak mimo to są niezbędne. Wiele zabiegów także może być w mniemaniu zwierząt nieprzyjemne przez co podczas ich wykonywania się buntują i próbują uwolnić z danej sytuacji.
Wiele psów nie przepada na przykład za obcinaniem pazurków czy czyszczeniem uszu, jednak jest to sprawa na tyle indywidualna, że to opiekun powinien znać swojego towarzysza. Dlatego, jeśli Twój zwierzak nie przepada za jakimś zabiegiem i ma problem z akceptacją nie zapomnij poinformować o tym groomera. To nie jest żaden powód do wstydu, że pies czy kot czegoś nie lubi. Sami przecież też nie przepadamy za wszystkimi czynnościami tego świata. Jeśli poinformujesz o tym groomera wcześniej będzie on miał szansę znaleźć bardziej komfortowe rozwiązanie całej sytuacji lub spróbuje przekonać pupila do jego wykonania zachęcając go i budując zaufanie.
Wiele psów nie przepada za kąpielą i wodą, co wywołuje u nich ogromny stres. Wiedząc o tym wcześniej groomer może poprosić o pomoc drugą osobę lub przygotować pyszne przekąski, które zajmą pupila na dłużej podczas kąpieli a tym samym uspokajając go za pomocą kong czy mata do wylizywania.
Jeśli wiesz, że Twój psiak może nerwowo lub agresywnie zareagować w danej sytuacji weź ze sobą kaganiec, do którego pupil jest przyzwyczajony. W razie konieczności groomer założy na chwilę kaganiec tak, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Nie odwiedzaj salonu podczas cieczki – suka w cieczce wydziela intensywne zapachy. Samce dzielą się na dwa typy, które różnią się od siebie sposobem reagowania. Intensywny zapach może powodować frustrację, pobudzenie a nawet doprowadzić do nieustannego szczeniaka. Zapach cieczki doprowadza do tego, że niektóre psy są niespokojne i niechętne do współpracy. Cieczka nie tylko wpływa na pobudzone zachowanie samców, ale także sprawia, że suka może być bardziej drażliwa, przez buzujące hormony. Jak widzisz jest parę kwestii o których należy pamiętać podczas wizyty w salonie groomerskim. Nie są to jednak zbędne rzeczy, które można pominąć, ponieważ wszystko sprowadza się do zdrowia i komfortu zwierzaka, który i dla właściciela i dla samego groomera jest niezwykle ważny.
Pies podczas wizyty u groomera musi posiadać książeczkę zdrowia wraz z aktualnym szczepieniem na wściekliznę. Na prośbę groomera opiekun zobowiązany jest do przedstawienia aktualnego zaświadczenia
Pierwsza wizyta u groomera
Pierwsza wizyta zazwyczaj trwa nieco dłużej niż późniejsze standardowe. Pierwsza wizyta zawiera w sobie także wizytę zapoznawczą tak, aby psiak miał możliwość na spokojnie zapoznać się z groomerem, całym salonem i sprzętami. Trzeba pamiętać, że w takim miejscu jest mnóstwo nowych zapachów, które uderzają w psi nos z każdej strony. Są to zapachy z którymi musi się zapoznać, aby później podczas całej wizyty być spokojniejszy. Długość wizyty różnić się będzie w zależności od wielu czynników. Między innymi wielkość psa, ponieważ psy duże i olbrzymie wymagają nieco więcej pracy niż psy miniaturki czy małe. Znaczenie ma także rasa czworonoga, ponieważ to definiuje rodzaj sierści i niezbędne zabiegi. Pielęgnacja różnić się będzie, jeśli do groomera przyjdzie pies krótkowłosy bez podszerstka, z szorstkim włosem wymagającym trymowania, długim i jedwabnym włosem a jeszcze inaczej z puszystym z gęstym podszerstkiem. Ważny jest także nie tylko rodzaj sierści, ale jej stan, ponieważ zadbany włos szybciej można doprowadzić do zamierzonego efektu niż ten, który wymaga naprawdę dużo pracy. Co ważne kluczowe jest także zachowanie psa. Im grzeczniejszy i spokojniejszy pupil, tym nie tylko poprawia komfort pracy groomera, jak i całej wizyty, ale także skraca jej czas.
Ile kosztuje wizyta u groomera?
Dostępność, jak i przekrój usług groomerskich z roku na rok się powiększa. groomerzy zdobywają nie tylko coraz to nową wiedzę, producenci wychodzą naprzeciw produkując nowe akcesoria odpowiadające na potrzeby, ale także zwiększa się ilość i przekrój potrzebnych zabiegów. Pojawiają się nowe problemy a także nowe rozwiązania już dotychczasowych problemów. Obecnie liczba salonów groomerskich jest naprawdę spora a poziom świadczonych usług niekiedy bardzo się od siebie różni.
Ceny za wizytę w salonie groomerskim może znacznie różnić się od siebie, jednak zazwyczaj godzina pracy groomera kosztuje 60-100 zł. Wszystko uzależnione jest od wielkości rasy, od konkretnego zabiegu czy stanu sierści, ponieważ mocno zabrudzona, skołtuniona sierść wymaga więcej pracy niż sierść, która regularnie poddawana jest zabiegom pielęgnacyjnym. Często w cennikach jest podział na konkretne najpopularniejsze rasy jak yorkshire terrier, chihuahua, jamnik, maltańczyk, shih tzu, bicgin frise, pudel, west highland white terrier, sznaucer, labrador, pomeranian, cocker spaniel czy inne. Innym podziałem jest podział na rasy miniaturowe, małe, średnie, duże i olbrzymie. Oczywiście ceny te są umowne, a jeśli sierść będzie w opłakanym stanie mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty, które ustalane są z opiekunem zwierzaka. Im pielęgnacja bardziej wymagająca tym cena będzie wyższa. Jeśli psiak przygotowywany jest na wystawę z uwzględnieniem wzorca i wymaganych aspektów na ringu cena może być wyższa niż standardowych zabiegów dla tej rasy.
Najczęściej salony groomerskie oferują kompleksową usługę spa w której w skład wchodzi rozczesywanie, kąpiel, strzyżenie, obcinanie pazurków, higiena oczy oraz uszu. Groomer oferuje także strzyżenie czy czesanie kota, rozczesywanie kołtunów, samą kąpiel wraz z czesaniem, trymowanie, obcinanie pazurków, czyszczenie gruczołów, higienę uszu, oczy czy higienę jamy ustnej czworonoga.
Etapy pracy groomera – jak wyglądają zabiegi pielęgnacyjne
- Pierwszym etapem zawsze jest określenie stanu sierści czworonoga i zabiegów jakich będzie potrzebować. Każda siersć jest inna, różni się od siebie rodzajem, ale także i zadbaniem.
- Następnym etapem jest porządna kąpiel, podczas której dobierane są kosmetyki do szaty czworonoga i wykonywanych później zabiegów. Używane kosmetyki są profesjonalne, przeznaczone dla psów o odpowiednim pH, ale także dopasowane do skóry i sierści. Jeśli Twój pupil boryka się z alergiami skórnymi nie zapomnij o tym poinformować! Wówczas użyte zostaną kosmetyki o łagodnym, naturalnym składzie o działaniu hipoalergicznym.
- Jednym z najdłuższych etapów jest suszenie, gdzie sierść musi być dokładnie rozczesana, pozbawiona ewentualnych kołtunów. To czasochłonny etap, jednak decyduje on o późniejszej jakości pracy jak i efekcie końcowym.
- Kolejne etapy różnić się będą w zależności od rodzaju sierści, rasy czy zamierzonych efektów – wyczesywanie martwego podszerstka, cięcie maszynką, przycinanie włosów na pomocą nożyczek.
- pod koniec lub w trakcie wykonywane są inne zabiegi jak czyszczenie uszu, obcinanie pazurków, przemywanie okolic oczu czy czyszczenie gruczołów okołoodbytowych
po zakończeniu wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych jest czas na odreagowanie w postaci zabawy, smaczków czy przytulania w zależności od tego na co psiak ma ochotę. Pozwala to nieco rozładować nagromadzone podczas wizyty emocje, jak i budować pozytywne skojarzenia, że wizyta w salonie groomerskim wcale nie jest taka zła.
W przypadku psów szorstkowłosych, które wymagają trymowania kolejność będzie nieco inna, ponieważ przed trymowaniem nie należy kąpać psa. Kąpiel zmiękcza włos co sprawia, że sam proces trymowania jest trudniejszy. Kąpiel zalecana jest jednak po trymowaniu, aby pobudzić włos do wzrostu i odżywić go.
Przygotowanie psa do wizyty w salonie
Regularność i pozytywne nastawienie do klucz do sukcesy pracy z psem, jak i w powodzeniu poszczególnych kroków jak na przykład przyzwyczajanie pupila do zabiegów pielęgnacyjnych. Przed wizytą w salonie groomerskim należy zadbać o to, aby pupil był wybiegany i załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Nie podawaj bezpośrednio przed wizytą jedzenia. Jeśli Twój pupil zmaga się z problemami zdrowotnymi nie zapomnij poinformować o tym groomera.