Kiedy nasz pies ma pchły, jest bardzo nerwowy, cały czas się drapie, ciągnie za sierść i uszy, pojękuje, a jeśli go wyczeszemy, na grzebieniu możemy zauważyć jaja tych pasożytów.
Co dokładnie wiemy o pchłach?
Są to ciepłolubne pasożyty wielkości około 2-4 milimetrów, w kolorze białym lub szarym. Najczęściej atakują one zwierzęta wiosną, latem i jesienią, lecz jeżeli się ich nie pozbędziemy, mogą zostać w naszych domach nawet cały rok. Ich pokarm stanowi krew żywiciela. Bardzo szybko się rozmnażają (dziennie samica składa około 20-25 jaj, z których po około 3 tygodniach powstaje dorosły osobnik).
Jak możemy się pozbyć pcheł z naszego domu oraz zlikwidować je u naszego pupila?
Najlepiej na samym początku zapobiegać inwazji tych pasożytów, np. poprzez specjalne preparaty (szampony, krople, spraye) czy obroże przeciwko pchłom. Takie środki powinniśmy nabyć jednak u weterynarza, gdyż te zakupione w supermarketach mogą okazać się nieefektywne.
Jeśli chodzi o domowe sposoby na wyeliminowanie pcheł z sierści zwierzęcia, należy wykąpać pupila w ciepłej wodzie, po czym wyczesać dokładnie jego futro. Gdy chcemy pozbyć się pcheł z naszego domu, powinniśmy najpierw wyprać wszystkie posłania bądź koce, na których leży nasz zwierzak, a później starannie odkurzyć dom.