Przysmaki treningowe są niezbędne dla każdego właściciela psa. Każdy, kto chce, aby jego pies był dobrze wychowany i grzeczny oraz umiał wykonywać polecenia, bez dwóch zdań musi się w nie wyposażyć. Co więcej, w przysmakach treningowych znajduje się wiele substancji istotnych dla zdrowia i dobrej kondycji psa. Wszystkie te aspekty sprawiają, że wybór odpowiednich przysmaków treningowych jest bardzo ważny – zarówno dla zdrowia, jak i szkolenia pupila. W tym artykule zostaną omówione najważniejsze czynniki, którymi trzeba kierować się przy wyborze przysmaków treningowych.

Dopasowanie do wieku

Podczas wyboru przysmaków treningowych dla psa należy kierować się jego wiekiem – inne bowiem przysmaki nadają się dla młodych piesków, a inne dla dorosłych osobników. W przypadku szczeniąt warto zakupić przysmaki o nieco miększej strukturze, tak, aby zwierzaki nie miały problemów z ich gryzieniem – w takich przysmakach powinno znaleźć się lekkostrawne i delikatne mięso. Podobnie jest z psami w podeszłym wieku, które mogą posiadać braki w uzębieniu i mniejszą siłę szczęki. Natomiast twarde przysmaki sprawdzą się świetnie w przypadku piesków, które ząbkują, ponieważ, ze względu na to, że psy długo je żują, uśmierzą one ból i rozdrażnienie związane z wymianą zębów. Także dorosłe psy potrzebują dużo żucia – czynność ta sprawia im przyjemność. Dlatego im także warto podawać twardsze smakołyki, by mogły one zaspokoić swoje potrzeby.

Dopasowanie do rasy

Dopasowując przysmaki do rasy patrzy się głównie na rozmiar każdej z nich. Przykładowo, pieski ,,Yorki” są zaliczane do psów małych, a Rottweilery – dużych. Dopasowanie przysmaku do rasy jest tak samo ważne jak dopasowanie do wieku. Jak podpowiada logika, dla mniejszych psów bardziej skuteczne będą miękkie, małe przysmaki, a dla tych większych – twardsze i obszerniejsze.

Jak rozpoznać, czy pies zalicza się do małych, czy dużych? Oczywiście nietrudno odpowiedzieć sobie na te pytanie samodzielnie, ale warto także poznać uniwersalną definicję. Wielkość psa określa się według obwodu jego klatki piersiowej. Jeżeli obwód ten liczy do 60cm, mamy do czynienia z psem małym natomiast jeżeli obwód mieści się w granicy 72-92cm, pies jest psem dużym. Wartości pomiędzy tymi podanymi odpowiadają psom średnim. Przykładami psów małych są: chihuahua, jamnik oraz pudel. Natomiast duże psy to chociażby: labrador retriever, golden retriever oraz owczarek szkocki.

Dopasowanie do usposobienia

W wyborze przysmaków należy także zwrócić uwagę na przypadłości i usposobienie psa. Chodzi tutaj o takie cechy jak: niechęć do jedzenia i zbytnia energiczność.

Psy z niechęcią do jedzenia to prawdziwe utrapienie właścicieli, gdyż namawianie psa do jedzenia nie jest przyjemnym zajęciem. Jak można posłużyć się przysmakiem jako nagrodą, jeśli pies nie chce jeść? Wystarczy wybrać przysmaki o bardziej aromatycznym smaku i intrygującym zapachu. Świetnie sprawdzą się smaczki Woolf. Można także postawić na tradycyjne rozwiązanie i nagradzać pupila gotowanym kurczakiem. Dobrym rozwiązaniem są także sardynki.

W przypadku psów energicznych i nadaktywnych, warto postawić na przysmaki uspokajające. Jeżeli pupil zbytnio szaleje podczas treningu, świetnym sposobem na jego uspokojenie jest podanie mu pasztetu w tubce, który będzie mógł sobie lizać i ochłonąć.

Skład przysmaków

W kwestiach dotyczących wyboru przysmaków treningowych nie mogło zabraknąć kwestii ich składu. Tak samo jak w przypadku zakupów dla siebie, także podczas tych dla psa należy zwracać uwagę na skład kupowanych artykułów spożywczych. Psy nie są wszystkożerne tak samo jak ludzie – dużo jedzonych przez nas rzeczy może im zaszkodzić. Psy są mięsożercami i to właśnie mięso powinno być ich głównym pożywieniem. Dlatego powinno wybierać się smakołyki, które w swoim składzie zawierają głównie mięso. Ma być ono najważniejszym składnikiem przysmaku, nie jedynie jego małą częścią. Należy unikać smakołyków z dużą zawartością innych substancji, takich jak konserwanty i barwników. Ogólną regułą, którą warto się kierować jest dążenie do prostoty – głównie mięso, bez zbędnych dodatków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj