Wraz z wiekiem kota zmienia się jego zapotrzebowanie na poszczególne składniki pożywienia. W karmie dla intensywnie rosnącego, aktywnego kociaka powinno być znacznie więcej białka, węglowodanów i składników mineralnych niż w diecie dorosłego leniuszka. A jakie składniki powinny się znajdować w karmie dla starszego kota? Zobaczmy!

Od kiedy dorosły kot, a kiedy senior?

W zależności od rasy i sposobu życia koty starzeją się w różnym tempie. Jednak ogólnie przyjmuje się, że po ukończeniu 7. roku życia dojrzały kot zaczyna się starzeć (stawać seniorem), by po kolejnych 3-4 latach osiągnąć wiek geriatryczny. Wraz z kolejnymi latami spada aktywność i chęć do wspólnej zabawy. Coraz więcej czasu, kot przeznacza na wypoczynek albo wygodne leniuchowanie w ulubionym miejscu. Wiele kotów po 12. roku życia nie dba o higienę tak jak dawniej, przez co mogą się u nich pojawiać problemy ze skórą, a sierść traci dawną gładkość i naturalny blask.

Z wiekiem kota rośnie prawdopodobieństwo chorób

Im kot jest starszy, zwiększa się prawdopodobieństwo występowania różnorodnych chorób, przybierających nieraz charakter przewlekły jak np.:

  • problemy z dziąsłami i uzębieniem,
  • choroby nerek,
  • cukrzyca,
  • nowotwory,
  •  zwyrodnienia stawów,
  • nasilające się kłopoty z właściwym trawieniem.

Mniej więcej po 10. roku życia u niektórych kotów może wystąpić odpowiednik demencji starczej, kiedy to ulubieniec coraz częściej jest zdezorientowany, miauczy i chodzi po pomieszczeniach bez wyraźnego celu, wzbudzając tym niepokój innych domowników.

Właściwa dieta to podstawa

Jeśli u kociego seniora zauważysz niepokojące zmiany w zachowaniu czy wyglądzie, koniecznie wybierz się z nim do lekarza weterynarii, który wykona niezbędne badania i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Aby zapewnić jak najlepszy komfort kotu wkraczającemu w wiek geriatryczny, oprócz właściwej opieki należy również dostosować jego dietę (chyba że weterynarz zaleci inaczej). Wspólne spędzanie czasu z kotem sprawi, że nie tylko będzie mu łatwiej pogodzić się z ograniczeniami wynikającymi z wieku, lecz także chętniej przyjmie on ewentualne leki zarekomendowane przez specjalistę.

Dopasuj ilość posiłków do specjalnych potrzeb kota

Wiadomo że wraz z upływem lat zmienia się zapotrzebowanie zwierzęcia na poszczególne składniki. Na przykład zbyt duża dawka produktów wysokoenergetycznych może doprowadzić do nadwagi mającej istotny wpływ na ogólną kondycję. A więc jak powinno wyglądać karmienie kota? Ile razy dziennie senior może dostawać posiłek, by jego nadmiar nie zaszkodził, a pomógł utrzymać prawidłową wagę?

Wszystko zależy oczywiście od predyspozycji i stanu zdrowia ulubieńca. Niemniej warto zwrócić uwagę na prawidłowe żywienie, które ma ogromny wpływ na organizm i kondycję zwierzęcia. Odpowiednia dieta, dostosowana do szczególnych potrzeb kocich seniorów, nie tylko powinna uzupełnić wszelkie niedobory w organizmie, lecz także zagwarantować odpowiednią ilość najpotrzebniejszych składników takich jak białko, węglowodany i cenne dla zdrowia tłuszcze. Niezbędne składniki zawiera np. karma dla kota Purina PRO PLAN®.

Znaczenie składników i smaku

Zarówno u ludzi, jak i u zwierząt wraz z wiekiem poszczególne zmysły stają się mniej wrażliwe na bodźce. Oznacza to, że słuch, węch i wzrok coraz częściej zaczynają zawodzić, a nasz kot w wieku geriatrycznym może nie usłyszeć wołania czy nie wyczuć zapachu podawanego mu posiłku. U wielu kotów wraz z wiekiem mogą nasilać się także różne schorzenia, np. problemy z układem moczowym, pokarmowym czy wzrokiem. Oprócz konsultacji z lekarzem weterynarii część schorzeń związanych z sędziwym wiekiem ulubieńca można załagodzić dzięki odpowiednio dobranym, wyspecjalizowanym karmom – np. Purina PRO PLAN®, wspierającym kocich seniorów na co dzień. Właściwe żywienie nie tylko zapobiegnie dodatkowo obciążającej organizm nadwadze, lecz także pomoże utrzymać zdrowie, właściwą kondycję i mocny system odpornościowy przez kolejne lata życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj