Prawidłowe żywienie psa dostarczy mu wszystkich składników niezbędnych do zachowania organizmu w zdrowiu i dobrej kondycji. Podstawę psiego menu powinno stanowić zaś białko, które należy uzupełnić o inne składniki, jak tłuszcze, węglowodany oraz witaminy i minerały we właściwych proporcjach.

Dlaczego białko jest tak ważne w diecie psa?

Białko to najważniejszy budulec masy mięśniowej w psim organizmie. Jest ono istotne również z innych powodów – wspiera odporność, pomaga zwalczać stany zapalne, wspomaga transport ważnych dla zdrowia organizmu substancji w ciele, a ponadto dostarcza energii i pozytywnie wpływa na trawienie. Niedobory białek mogą powodować kłopoty ze zdrowiem u psów, a zwłaszcza u szczeniąt. Zbyt mało tego składnika w diecie czworonoga skutkuje u młodych psów m.in. upośledzeniami rozwojowymi, w tym zahamowaniem wzrostu, a także obniżeniem ilości barwnika w sierści czy zmętnieniem oka. Niski poziom białka u psów prowadzić może także do spadków masy ciała. Właściciel czworonoga powinien więc zadbać o zapewnienie swojemu pupilowi zbilansowanej diety, która zagwarantuje mu zdrowie i dobre samopoczucie.

Ile białka potrzebuje pies?

Zapotrzebowanie na białko u psów zależne jest od kilu czynników, jak wiek czworonoga, rasa czy aktywność fizyczna. Zakłada się, że dla dorosłego zwierzęcia odpowiednia porcja to ok. 3.28 g/kg masy metabolicznej, dla szczeniąt do 14. tygodnia – ok. 15,7 g/kg masy metabolicznej, zaś starszych – 12,2 g/kg masy metabolicznej. Jak widać młode psy potrzebują więcej białka od dorosłych osobników. Większe zapotrzebowanie na ten składnik mają też suki w reprodukcji, a także czworonogi aktywne fizycznie oraz te posiadające grubą i gęstą sierść.

Na co zwracać uwagę wybierając karmę dla psa?

Oczywiście na jej jakość. Najbogatsze źródło białka stanowi mięso, jednak jeśli karma będzie złej jakości, nie zapewni zwierzakowi odpowiednich ilości tego istotnego składnika. Najrozsądniej jest wybrać pożywienie nie zawierające zbóż, które często bywają powodem dolegliwości alergicznych u psów. Przykładem takiego produktu jest m.in. Brit Care Grain Free z dużą ilością nie tylko białka, ale i innych cennych dla zdrowia czworonoga składników. Warto też pamiętać, że zarówno karma sucha dla psów, jak i ta mokra powinny dostarczać zwierzakowi oprócz białek także odpowiednie ilości tłuszczu, węglowodanów oraz witamin i substancji mineralnych. Wysokiej jakości wartościowe pożywienie dla zwierząt domowych oferuje Sklep Zoologiczny Zoopers.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj