Wymioty u kota nie są dolegliwością samą w sobie, ale objawem. Czym mogą być spowodowane? Przyczyn jest wiele – od tych błahych i stosunkowo prostych do wyeliminowania, po poważne, wymagające interwencji lekarskiej. Nigdy zatem nie bagatelizuj tego, że kot wymiotuje. Dowiedz się więcej, aby skutecznie pomóc podopiecznemu!
Czym są wymioty?
Chcąc lepiej zrozumieć, dlaczego kot wymiotuje, należy poznać mechanizm i rolę tego zjawiska. Wymioty to odruch, który polega na nagłym, gwałtownym opróżnieniu żołądka i jelit z treści przez przełyk oraz jamę ustną. Czynność ta doprowadza do silnych skurczów mięśni brzucha, klatki piersiowej i przepony. Razem tworzą one tzw. tłocznię brzuszną. Najistotniejszym zadaniem wymiotów jest usunięcie substancji zidentyfikowanych przez organizm zwierzęcia jako szkodliwe.
Wymioty u kota – przyczyny
Lista potencjalnych przyczyn wymiotów u kota jest długa. Poznaj najczęściej diagnozowane czynniki.
Zaleganie sierści w przewodzie pokarmowym
Pilobezoary, inaczej kule włosowe, stanowią jeden z najpowszechniejszych powodów wymiotów u kotów. Mruczki zazwyczaj dobrze radzą sobie z pozbywaniem się połkniętej w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych sierści. Jest ona wydalana zarówno wraz z odchodami, jak i w wyniku wymiotów. Zdarza się jednak, że w przewodzie pokarmowym nagromadzi się jej tak wiele, że kot nie jest w stanie usunąć jej samodzielnie. Tzw. zakłaczenie to poważny stan, który objawia się nie tylko wymiotami, ale też utratą apetytu, spadkiem masy ciała, apatią. Jego konsekwencją może być m.in. nieżyt żołądka.
Choroby pasożytnicze
Najczęściej występującymi u kota pasożytami są glisty, tasiemce i pierwotniaki z rodzaju Giardia lamblia oraz Toxoplasma gondii. Poza wymiotami mogą pojawić się takie symptomy jak np. biegunka, apatia, kaszel, nagminne wylizywanie okolic odbytu. W przypadku silnego, długotrwałego zarobaczenia zarówno w kale i wymiocinach mogą być dostrzegalne larwy pasożytów.
Obecność ciała obcego/zatrucie
Jeśli kot połknie niejadalny lub/i toksyczny przedmiot, np. liście kwiatów domowych, elementy dziecięcych zabawek etc., organizm będzie próbował go wydalić.
Stres
Koty to wrażliwe stworzenia, które nie przepadają za zmianami i bywa, że gwałtownie reagują w sytuacjach stresowych. Silny stres u kota może być spowodowany np. zmianą miejsca zamieszkania, pojawieniem się nowego członka rodziny lub odejściem osoby, z którą był mocno związany. Nawet – teoretycznie – tak prozaiczne zdarzenia jak wprowadzenie nowej karmy lub żwirku może spowodować u kota lęk i nerwowość.
Nieprawidłowa dieta
Kot powinien otrzymywać wysokiej jakości pożywienie, które zapewni jego organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie gotowego zbilansowanego pokarmu, dostosowanego do wieku, wagi i indywidualnych potrzeb mruczka, jak np. karmy specjalistyczne i karmy bytowe SPECIFIC™. Niewłaściwa dieta (m.in. tłuste, przyprawione, smażone resztki ze stołu) może prowadzić do wymiotów, a w dłuższej perspektywie do rozwoju groźnych schorzeń, jak m.in. nadwaga i cukrzyca.
Wymioty mogą być ponadto objawem poważnych dolegliwości, jak m.in. choroba nowotworowa, choroba nerek, zapalenie wątroby, choroby układu pokarmowego czy niedrożność jelit.
Wymioty u kota – postępowanie
Jeśli Twój podopieczny często wymiotuje, koniecznie zasięgnij porady lekarza i wykonaj niezbędne badania. Zwróć uwagę na wygląd treści wymiotów. O ile bowiem przyczyną zwrócenia niestrawionego pokarmu może być np. zbyt łapczywe jego zjedzenie, o tyle wymioty z domieszką krwi lub tzw. kałowe (o charakterystycznym, bardzo nieprzyjemnym zapachu i wyglądzie przypominającym kał) zawsze wymagają natychmiastowej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.
W przypadku, gdy poważne choroby zostaną wykluczone, a mimo to Twój podopieczny ma tendencje do wymiotów, zastosuj kilka prostych zasad:
- regularnie szczotkuj pupila – im więcej wyczeszesz martwej sierści, tym mniej jej zje w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych;
- podziel dzienną porcję posiłków na kilka mniejszych i zastosuj miskę spowalniającą jedzenie – ten punkt dotyczy przede wszystkim kotów jedzących bardzo szybko i łapczywie;
- zadbaj o stały dostęp do wody – wymioty prowadzą do odwodnienia organizmu, jeżeli Twój podopieczny nie przepada za piciem wody, podawaj mu mokrą karmę lub podlewaj wodą karmę suchą;
- zapewnij spokój i bezpieczną przestrzeń – zarówno do jedzenia, snu i wypoczynku, może to być nawet najzwyklejsze pudło kartonowe, które umieścisz w cichym zakątku domu.
Jako świadomy, odpowiedzialny opiekun bacznie obserwuj swojego pupila i reaguj natychmiast, gdy zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w wyglądzie lub/i zachowaniu. Im szybciej kot otrzyma pomoc, tym większe szanse na powodzenie leczenia!