Koty to naprawdę mądre zwierzęta, które bez problemu nauczą się załatwiać do kuwety. Musisz jednak dość szybko zacząć swojego kociaka uczyć to robić. Im wcześniej załapie, tym lepiej! Wybierz więc kuwetę dla kota i przystąp do pracy! Nie wiesz, jaką kuwetę wybrać? W takim razie przeczytaj ten artykuł, a na pewno rozwiejesz wszelkie swoje wątpliwości na ten temat.

  1. Jakie są rodzaje kuwet dla kotów?
  2. Kuweta otwarta – wady i zalety
  3. Kuweta zamknięta – wady i zalety
  4. Jak dobrać wielkość kuwety?

Kuweta dla kota spełnia wiadome zadanie. Powinna więc być wysokiej jakości. Niestety ich rodzajów jest sporo tak jak i wielkości – na co więc postawić? Wybór może być trudny, ale my Ci w tym pomożemy! Przeczytaj artykuł, a wszystkiego się dowiesz!

Jakie są rodzaje kuwet dla kotów?

Wybór jest naprawdę spory, co jednak umożliwia dobranie odpowiedniej kuwety dla Twojego kociaka. Jakie więc rodzaje kuwet czekają na Ciebie w sklepach zoologicznych? Tutaj przede wszystkim można wyróżnić kuwety zamknięte i otwarte. Te dwa rodzaje to podstawowe. To jednak nie wszystko, bo musisz także wybrać pomiędzy tymi wolnostojącymi, jak i narożnymi. Można by także wyróżnić same kształty kuwet, także ich kolory, ale nie ma to już takiego wielkiego znaczenia. Kolor i kształt wybiera właściciel kota wedle uznania. Najważniejszym podział to kuwety zamknięte i otwarte i tym się dzisiaj zajmiemy.

Kuweta otwarta – wady i zalety

Główną zaletą kuwety otwartej jest fakt, że kotek bez problemu się w niej zmieści i łatwo do niej wejdzie, a także z niej wyjdzie. Ponadto samo opróżnianie takiej kuwety nie powinno stanowić najmniejszego problemu dla właściciela zwierzaka. Jakie są wady takiego rozwiązania? Z pewnością estetyczne, wszystkie odchody są bowiem widoczne i mogą nieprzyjemnie pachnieć. To nie koniec, dynamiczny, ruchliwy kotek w takiej kuwecie rozsypie cały żwirek na podłogę. Może to więc nie być dobre rozwiązanie, jeśli jesteś właścicielem kota, który uwielbia ruch i zabawę nawet w takim miejscu, jakim jest sama kuweta. Do zalet warto także zaliczyć koszt, bo kuwety otwarte w kształcie prostokąta to dość proste konstrukcje w rozsądnych cenach na rynku.

Kuweta zamknięta – wady i zalety

Przejdźmy teraz do kuwety zamkniętej, jak to z nią jest? Tutaj sprawa może być nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że kotek nie rozsypuje żwirku bez względu na to, jak ruchliwym zwierzakiem jest. Następną zaletą jest estetyka, żwirek i odchody nie są bowiem w żaden sposób widoczne. Schody zaczynają się dopiero wtedy, kiedy kuwetę trzeba opróżnić, konstrukcję trzeba otwierać, co dla niektórych może być nieco uciążliwe. Ponadto taka kuweta winna być dość sporych rozmiarów, aby kotek się do niej zmieścił i nie miał problemu z poruszaniem się w niej. Kot czasem może mieć także problem z wchodzeniem do kuwety zamkniętej, bo ta ma drzwiczki. Nie jest to jednak główna wada, z czasem powinien się bowiem nauczyć.

Jak dobrać wielkość kuwety?

Małe kotki, które mają problemy z wejściem do kuwety, powinny otrzymać tą z niskimi rantami. Druga sprawa to sama wielkość kuwety. Jak ją dobrać? Bardzo prosto, musi być kotu przede wszystkim wygodnie. Poruszanie się w niej nie może być zakłócone. Osiągniesz to, kupując kuwetę, która jest z obydwóch stron dłuższa i przede wszystkim sporo szersza od samego zwierzaka. Więcej informacji o tym, jaką kuwetę wybrać znajdziesz pod umieszczonym na początku artykułu linkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj