Wybór psa do naszego domu to spore wyzwanie. Poszukując idealnej rasy, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak wielkość nieruchomości, ilość domowników czy czas, który poświęcić możemy na aktywność z pupilem. Ważne są także oczekiwania względem pupila. Jeśli szukasz idealnego psa do swojego domu, zapoznaj się koniecznie z poniższym artykułem!

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jakie są rasy psów domowych i która sprawdzi się najlepiej u Ciebie, upewnij się że żaden członek rodziny nie jest uczulony na sierść. Jeżeli wśród domowników są osoby z tym rodzajem alergii, zapoznaj się z rasami, które nie posiadają sierści. Poza tym podstawowym kryterium, zwróć uwagę na: 

  • usposobienie psa – czworonożne pupile, tak jak ludzie, mają różne cechy charakteru i usposobienie. Związane jest to z ich pochodzeniem. Część ras hodowana była np. do stróżowania czy polowania, co ma wpływ na codzienne życie z psem, 
  • warunki mieszkaniowe – kolejny ważny aspekt to Twoja sytuacja mieszkaniowa. Istnieją rasy mocniej narażone na choroby stawów, takie jak owczarki niemieckie, golden retreievery czy buldogi francuskie. Posiadając takiego psa, warto pamiętać że psy te powinny ograniczyć chodzenie po schodach. Psy ruchliwe, pragnące wybiegania, ucieszą się z przydomowego ogrodu, podczas gdy psy miejskie, znakomicie dadzą sobie radę bez niego. Niezwykle istotne jest dopasowanie rasy psa do wielkości mieszkania. Warto wygospodarować spokojny kąt na legowisko dla psiego przyjaciela, 
  • doświadczenie w wychowaniu psa – jeżeli masz już doświadczenie w wychowywaniu psa, możesz śmiało przygarnąć psa myśliwskiego, potrzebującego pewnego prowadzenia. Jeżeli jednak będzie to Twój pierwszy pies, warto zainteresować się spokojniejszą i łatwiejszą w wychowaniu rasą, 
  • ilość wolnego czasu – pamiętaj, że posiadanie psa zmienia całkowicie dotychczasowy rozkład dnia. Będąc właścicielem psa gończego, należy zaplanować wystarczającą ilość czasu wolnego na spacery. Pies myśliwski będzie z kolei potrzebował dużo treningów, ponieważ kondycja to nie sam ruch, ale także trening umysłowy. Rasy z długą sierścią będą z kolei potrzebowały więcej czasu na pielęgnację 
  • płeć psa – bardzo często kobiety chętniej wybierają drobniejsze suczki, a mężczyźni poszukują silnych psich partnerów. Pamiętaj jednak, że samice podczas cieczki wymagają szczególnej uwagi i opieki. 

Ogar polski – świetny wybór dla niemal każdego 

ogar-polski

Jednym z przykładów ras, które świetnie sprawdzą się jako pies domowy, jest ogar polski. Ogary polskie są typowymi psami myśliwskimi, które sprawdzą się idealnie zarówno na polowaniach, jak i w roli stróża domu oraz przyjaciela rodziny. Psy tej rasy są bardzo czujne, a zaniepokojone alarmują domowników głośno szczekając. Nie przejawiają raczej agresywnych zachowań wobec obcych. Potrzebują sporo kontaktu z opiekunem, dla którego są oddane i posłuszne. Uwielbiają pieszczoty i świetnie dogadują się nawet z najmłodszymi domownikami. Mogą współdzielić swoją przestrzeń z pozostałymi zwierzętami. 

Ogar polski to bezproblemowy pies, łatwy w prowadzeniu i wychowaniu, pojętny, inteligentny, uczący się chętnie i szybko. Psy te lubią ruch, ale bywają leniwe. W domu są spokojne i zrównoważone. Łatwo dostosowują się do codziennej rutyny rodziny, jednak należy zapewnić im wystarczającą dawkę aktywności. Ogar jest wytrzymały, ale niezbyt szybki. Lubi długie spacery, w trakcie których uwielbia obwąchiwać teren. Najlepszym treningiem są zabawy w szukanie i tropienie. 

Pierwsze zabawki – co dla szczeniaka? 

jakie-zabawki-dla-szczeniaka

Jeśli zastanawiasz się jakie zabawki dla szczeniaka wybrać, pamiętaj że powinny one pobudzać psa do aktywności fizycznej. Jest ona w początkowym etapie życia niezwykle ważna – umożliwia prawidłowy rozwój fizyczny i doskonali zdolności motoryczne. Zabawki wspomagają także emocjonalny rozwój czworonoga. Najpopularniejsze z nich to: 

  • szarpaki ze sznurka – szczenięta uwielbiają próby sił, które mogą zostać z łatwością  
  • gryzaki – potrzeba gryzienia jest szczególnie ważna u młodych psów, które często zmagają się ze swędzącymi dziąsłami podczas rośnięcia zębów. Aby ukoić ich dolegliwości, świetnym rozwiązaniem będzie gryzak, 
  • pluszowe zabawki – poza możliwością ich gryzienia czy szarpania, pluszowa zabawka świetnie sprawdzi się podczas nieobecności domowników jako gwarant bezpieczeństwa. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o rasach psów oraz ich wychowywaniu, odwiedź stronę zwierzolubny.pl! Znajdziesz tam wiele interesujących poradników oraz artykułów, także o innych zwierzętach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj