Aby zadbać o zdrowie i witalność chomika, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Okazuje się jednak, że nie jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Chociaż na rynku można znaleźć szereg artykułów dedykowanych tym pupilom, to nie wszystkie faktycznie wpisują się w ich potrzeby. Właśnie dlatego stworzyliśmy nasz artykuł, w którym chcemy udzielić Ci wyłącznie prawidłowych wskazówek. Przyjrzymy się w nim więc temu, jak dbać o chomika, aby zapewnić mu komfortowe środowisko i zadbać o jego dobrą kondycję. Poruszymy również kwestię dotyczącą żywienia tych gryzoni. Dzięki temu zyskasz pewność, że należycie troszczysz się o każdy aspekt.

Jak dbać o chomika?

Utrzymanie chomika nie jest trudne. Warto jednak znać jego zwyczaje i potrzeby, aby móc zapewnić mu odpowiednie warunki. Dzięki temu zwierzę będzie nie tylko szczęśliwe, lecz również zdrowe, co przełoży się na jego długie życie. Poniżej zaprezentujemy więc, jak prawidłowo dbać o chomika.

  1. Jeden osobnik w jednej klatce – chomiki z natury są samotnikami. Obecność drugiego chomika wywołuje więc w nich stres, który z czasem może przerodzić się w agresję. Jeśli więc masz zamiar mieć więcej niż jednego chomika, to koniecznie musisz zaopatrzyć się w dwie osobne klatki;
  2. Klatka o odpowiednich wymiarach – chomiki uwielbiają poruszać się po sporym terytorium. Dlatego też wbrew pozorom potrzebują dużej klatki o wymiarach minimum 40×100 cm. Pamiętaj jednak, że im więcej miejsca, tym lepiej będzie się on czuł;
  3. Odpowiednie ustawienie klatki – klatka chomika nie powinna stać w pełnym słońcu ani w miejscu o dużej wilgotności. Wybrane przez Ciebie miejsce musi być także ciche i spokojne, aby nie narażać chomika na stres, a jednocześnie umożliwić Ci częste zaglądanie do pupila;
  4. Odpowiednie wyposażenie – sama klatka to stanowczo za mało. Ważne jest także jej odpowiednie wyposażenie. Kluczowe są w szczególności stabilna, ceramiczna miska na pokarm, poidełko, paśnik na siano, domek, oraz różnorodne zabawki. Konieczne są zwłaszcza kołowrotek i tunele. Zapewnią one chomikowi rozrywkę oraz pozwolą na rozładowanie energii. Pamiętaj także o ściółce, gdyż chomiki uwielbiają kopać i drążyć tunele, a także piaskownicy, w której gryzoń będzie mógł się wykąpać;
  5. Właściwe zabiegi pielęgnacyjne – pielęgnacja chomika nie jest zbyt wymagająca. Polega głównie na utrzymaniu klatki w czystości. Zabrudzoną ściółkę należy usuwać codziennie, a raz w tygodniu wymienić całą zawartość. Warto także regularnie kontrolować zęby, pazury, oczy i uszy.

Czym karmić chomika? Kilka wskazówek dotyczących żywienia Twojego pupila

Chcąc należycie zatroszczyć się o swojego chomika, musisz wiedzieć również, czym go karmić. Pozwoli Ci to uniknąć błędów żywieniowych, które mogłyby mieć zły wpływ na zdrowie gryzonia.

Otóż chomik jest wszystkożerny. Głównym składnikiem jego diety są ziarna nasion i zbóż. W warunkach domowych najkorzystniej jest stosować gotowe karmy w postaci granulatu lub mieszanek, które należy dopasować do gatunku chomika. Naturalną, a co za tym idzie zdrową karmę dla chomika, która całkowicie odpowiada jego zapotrzebowaniu, znajdziesz np. tutaj – https://uszatkowerady.pl/pl/c/CHOMIK/15. Zawiera ona wszystkie niezbędne dla niego witaminy i minerały w odpowiednich proporcjach.

W diecie chomika znaleźć powinny się także zioła, zielone części roślin, warzywa, korzenie, siano oraz świeże i suszone warzywa i owoce. Jako wszystkożerca potrzebuje on także białka zwierzęcego, które dostarczyć można za pomocą gotowanego mięsa drobiowego bądź owadów. Obowiązkowo w klatce gryzonia musi znaleźć się także kora i gałązki drzew, które umożliwią mu ścieranie zębów.

Teraz wiesz już, jak dbać o chomika i czym go karmić. Wierzymy więc, że dzięki powyższym wskazówkom Twój chomik będzie zdrowy i szczęśliwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj