Gdy decydujemy się na przyjęcie zwierzaka do swojego domu chcemy, aby nasze wzajemne relacje układały się bez konfliktów. Tak jak w przypadku innych członków naszej rodziny, staramy się żyć zgodnie ze wszystkimi domownikami.

Najlepszy przyjaciel człowieka – pies

O budowaniu relacji z psem napisało już bardzo wiele. Behewiorystyka, psia psychologia stały się bardzo popularnymi i potrzebnymi kierunkami badań. Dzięki nim możemy korzystać z całego szeregu obserwacji i wniosków, a wspólne życie z psem staje się dzięki temu łatwiejsze. Warto więc zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, którymi należy się kierować budując relację z psem:

  • najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu – podczas zabawy i spaceru,
  • zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w formie regularnych posiłków, spokojnego miejsca do spania i odpoczynku, wygodnego legowiska np. z linii  Republic,
  • zapewnienie podstawowych fizycznych potrzeb – eksplorowanie okolicy, obwąchiwanie,
  • w procesie wychowywania – stosowanie pozytywnego wzmocnienia (system nagród, nie kar).
 pies leżący na kocyku

Więź z kotem – czy to możliwe?

Wszyscy opiekunowie zaprzeczą chyba obiegowej opinii, że z kotami nie da się nawiązać głębszej relacji. Oczywiście nie jesteśmy w stanie odczytać w pełni sygnałów, jakie zwierzaki nam wysyłają, ale z całą pewnością możemy potwierdzić wzajemność w relacji z kotem. W przeciwieństwie do psów koty w większym stopniu wyznaczają nam granice tego, czego potrzebują i co lubią. Koty często spędzają czas w pobliżu swych opiekunów, a nawet czerpią radość z zabawy, ale to one wybierają dogodny dla siebie moment. Nasi cisi podopieczni docenią regularność w dostarczaniu ulubionej karmy. Jeśli zastanawiasz się, czy twój kot czuje się komfortowo, pewne zachowania mogą to potwierdzić:

  • ocieranie się o nogi opiekuna,
  • domaganie się drapania i głaskania,
  • szukanie fizycznego kontaktu,
  • „ugniatanie” miejsca.

Czy można zaprzyjaźnić się ze szczurem?

Spośród małych zwierzątek, które często hodujemy w domu, szczury okazują się jednymi z najbardziej społecznych zwierzaków. Znane są ze swojej inteligencji, co również przekłada się na sposób reagowania na opiekuna. Musimy pamiętać, że jest to zwierzę stadne i do życia potrzebuje obecności innych szczurów – to są ich podstawowe potrzeby życiowe. Kontakt szczurka z opiekunem jest zazwyczaj intensywny, ponieważ bardzo dobrze reagują one na pojawienie się swojego opiekuna. Warto docenić obecność tego małego stworzonka.

Artykuł został stworzony ze wsparciem merytorycznym partnera BB Republic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj