Gdy decydujemy się na przyjęcie zwierzaka do swojego domu chcemy, aby nasze wzajemne relacje układały się bez konfliktów. Tak jak w przypadku innych członków naszej rodziny, staramy się żyć zgodnie ze wszystkimi domownikami.
Najlepszy przyjaciel człowieka – pies
O budowaniu relacji z psem napisało już bardzo wiele. Behewiorystyka, psia psychologia stały się bardzo popularnymi i potrzebnymi kierunkami badań. Dzięki nim możemy korzystać z całego szeregu obserwacji i wniosków, a wspólne życie z psem staje się dzięki temu łatwiejsze. Warto więc zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, którymi należy się kierować budując relację z psem:
- najważniejsze jest wspólne spędzanie czasu – podczas zabawy i spaceru,
- zapewnienie poczucia bezpieczeństwa w formie regularnych posiłków, spokojnego miejsca do spania i odpoczynku, wygodnego legowiska np. z linii Republic,
- zapewnienie podstawowych fizycznych potrzeb – eksplorowanie okolicy, obwąchiwanie,
- w procesie wychowywania – stosowanie pozytywnego wzmocnienia (system nagród, nie kar).
Więź z kotem – czy to możliwe?
Wszyscy opiekunowie zaprzeczą chyba obiegowej opinii, że z kotami nie da się nawiązać głębszej relacji. Oczywiście nie jesteśmy w stanie odczytać w pełni sygnałów, jakie zwierzaki nam wysyłają, ale z całą pewnością możemy potwierdzić wzajemność w relacji z kotem. W przeciwieństwie do psów koty w większym stopniu wyznaczają nam granice tego, czego potrzebują i co lubią. Koty często spędzają czas w pobliżu swych opiekunów, a nawet czerpią radość z zabawy, ale to one wybierają dogodny dla siebie moment. Nasi cisi podopieczni docenią regularność w dostarczaniu ulubionej karmy. Jeśli zastanawiasz się, czy twój kot czuje się komfortowo, pewne zachowania mogą to potwierdzić:
- ocieranie się o nogi opiekuna,
- domaganie się drapania i głaskania,
- szukanie fizycznego kontaktu,
- „ugniatanie” miejsca.
Czy można zaprzyjaźnić się ze szczurem?
Spośród małych zwierzątek, które często hodujemy w domu, szczury okazują się jednymi z najbardziej społecznych zwierzaków. Znane są ze swojej inteligencji, co również przekłada się na sposób reagowania na opiekuna. Musimy pamiętać, że jest to zwierzę stadne i do życia potrzebuje obecności innych szczurów – to są ich podstawowe potrzeby życiowe. Kontakt szczurka z opiekunem jest zazwyczaj intensywny, ponieważ bardzo dobrze reagują one na pojawienie się swojego opiekuna. Warto docenić obecność tego małego stworzonka.
Artykuł został stworzony ze wsparciem merytorycznym partnera BB Republic.