Obecnie coraz więcej psów poddawanych jest zabiegowi sterylizacji, choćby ze względów zdrowotnych. W przeciwnym razie zdarza się, że zostaniemy obdarowani prezentem w postaci szczeniąt. Możliwość ta nie stanowi to powodu do paniki, nawet jeśli nie mamy doświadczenia. Wystarczy starannie obserwować stan suczki w okresie ciąży i przygotować się do porodu, w trakcie którego nasza pomoc może okazać się niezbędna. Oto garść wskazówek!
Po czym poznać, że suczka jest w ciąży?
Jak przebiega ciąża u psa? Ciąża suczki trwa około 63 dni, a jej symptomy da się zaobserwować mniej więcej w połowie tego okresu. Jednym z ważnych jest znaczny wzrost masy ciała sięgający nawet 50%. Po około pięciu tygodniach łatwo zaobserwować wielostronne uwypuklenie brzucha. W tym samym czasie zdecydowanie powiększają się także gruczoły mlekowe, przy pomocy których suczka będzie wkrótce karmiła szczenięta.
Jeśli podejrzewasz, że twoja podopieczna spodziewa się szczeniąt, można potwierdzić tę hipotezę na kilka sposobów. Najszybciej, bo po upływie około trzech tygodni, da się to określić przy pomocy badania RTG, choć należy zaznaczyć, że jest ono nieprecyzyjne w kwestii żywotności płodów, a ponadto może wymagać unieruchomienia suczki na kilkanaście sekund, na co nie zawsze pozwala temperament. Dlatego skuteczniejszą metodą określania ciąży u psów jest badanie USG, które powinno przynieść oczekiwane rezultaty po czterech tygodniach od zapłodnienia.
Przygotowania przed porodem
Psia ciąża nie jest powodem do paniki, a raczej do radości, zwłaszcza jeśli dobrze przygotujesz się do porodu. Na kilka dni przed nim twoja podopieczna prawdopodobnie zacznie budować gniazdo i zmieni swoje zachowanie. Zauważysz pobudzenie i dość niespokojne zachowanie. W jaki sposób można pomóc pupilowi? Najlepiej wyłożyć legowisko czystymi ręcznikami. Jeśli suczka traci chęć na jedzenie, z gruczołów mlekowych zaczyna wydobywać się pierwsze mleko, najprawdopodobniej do porodu pozostało maksymalnie kilkanaście godzin.
Sam poród trwa od kilku godzin do nawet doby. Pomiędzy urodzeniem pierwszego a drugiego szczeniaka może wystąpić dłuższa przerwa. Sprawdzaj, czy zgodnie z instynktem twoja suczka dokładnie wylizuje każdego malucha i przegryza pępowinę. Jeśli małe psiaki są ruchliwe, wszystko jest w porządku. Staraj się uniknąć zbędnych emocji, zachowaj ciszę i spokój, pozwalając podopiecznej komfortowo kontynuować poród. Pamiętaj, że jest ona wówczas zestresowana, więc dopuszczalne jest delikatne głaskanie, lecz nie denerwuj się, jeśli pies sobie tego nie życzy. W razie jakichkolwiek wątpliwości zadzwoń do lekarza weterynarii, wcześniej umawiając się, by był na to gotowy.
Najczęściej popełniane błędy
Niektórzy właściciele ciężarnych suczek wykazują się nadgorliwością. W trakcie porodu nie należy rozpraszać podopiecznej, dokarmiać jej i rozweselać zabawkami. To tylko wzmaga stres. Jeśli poród przebiega zgodnie z planem, nie dotykaj szczeniąt. Korzystne bywa jedynie wytarcie im nosków, co ułatwia oddychanie. Z drugiej strony zachowaj gotowość do działania. Gdy skurcze trwają od kilku godzin, a na świat nie przyszło jeszcze żadne szczenię, warto skonsultować się z weterynarzem, a najlepiej wezwać go do domu.
Opieka nad nowo narodzonymi szczeniętami
W jaki sposób zaopiekować się nowo narodzonymi szczeniętami? O tym najlepiej wie ich matka, a twoim zadaniem pozostaje dokładna obserwacja porodu i szczeniąt. Jeśli są ruchliwe i oddychają, wszystko idzie zgodnie z planem. W przeciwnym razie konieczne może okazać się udrożnienie dróg oddechowych i oczyszczenie ich z wód płodowych. Szczenięta należy silnie pocierać ręcznikiem, aby pobudzić je do oddychania. Jeśli suczka nie przegryzła pępowiny, możesz tego dokonać zaciskając ją, a następnie przecinając przy pomocy precyzyjnego skalpela. Pamiętaj jednak, że bardzo ważna jest twoja cierpliwość i jeżeli wszystko przebiega w porządku, pozwól naturze dopełnić cudu narodzin!