Podłoże w akwarium odgrywa jedną z ważniejszych ról – jest niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Stanowi także bazę dla całego zbiornika i bezpośrednio wpływa na jego estetykę. Dlatego, za wyborem konkretnego rodzaju podłoża idą decyzje, które znacząco wpływać będą na stan i wygląd akwarium oraz kondycję jego mieszkańców.

Rodzaje podłoża

Do akwarium możemy wybrać trzy główne rodzaje podłoża: żwir, substrat oraz żwir, a także gotowy substrat. Każdy z wymienionych materiałów prezentuje inne właściwości. Co najlepiej sprawdzi się w naszym zbiorniku?

Podłoże ze żwiru

Jest to z pewnością najtańsze z rozwiązań, a to dlatego, że sam żwir jest jałowy. Do hodowli roślin może on być niewystarczający – mianowicie trzeba się liczyć z tym, że nasze rośliny będziemy musieli dodatkowo nawozić. Polecana granulacja podłoża dla roślin akwariowych wynosi od 2-7mm. Zapewnia to potrzebne warunki do rozwoju korzeni. Gdy wybierzemy żwir zbyt miałki, blokuje on rozrost korzeni i tym samym powoduje choroby, a dalej obumieranie roślin. Oprócz tego, należy również zwracać uwagę na to, jaki żwir wybieramy do naszego zbiornika. Różnego rodzaju materiały będą inaczej reagowały z wodą w akwarium. Na początku naszej przygody z akwarystyką najlepiej jest poradzić się specjalisty, na przykład w sklepie zoologicznym lub akwarystycznym, który będzie w stanie doradzić nam, na jaki żwir najlepiej się zdecydować.

Podłoże z naturalnego żwiru AQUA Della Alps. Źródło: akwarystyczny24.pl

Podłoże z substratu oraz żwiru

Substrat, inaczej zwany bazą, jest materiałem wspomagającym prawidłowy wzrost roślinności. Zawiera niezbędne mikro i makroelementy, które znacząco podnoszą jakość podłoża. Substrat umieszcza się pod warstwą żwiru, w celu zapobiegnięcia zbyt szybkiego rozpuszczenia się substancji odżywczych w wodzie zbiornika. Nakłada się około 3 cm substratu na dno akwarium, a następnie 3 cm żwiru na wierzch. Dzięki temu układowi, osiągniemy najlepsze wyniki w hodowli.

Podłoże z gotowych substratów

Najdroższa propozycja jest również jedną z najbardziej wydajnych i przynoszących dobre rezultaty dla akwarium. Gotowe substraty są dostępne w niemal każdym lepszym sklepie akwarystycznym. Należy jednak uważać, zwłaszcza, gdy nie mamy jeszcze dużego doświadczenia – używanie podłoża z gotowych substratów wymaga specjalnej pielęgnacji akwarium. Gotowe substraty pomagają ustabilizować pH wody oraz jej twardość. Ich wydajność rozciąga się na kilkanaście miesięcy, w zależności od rodzaju produktu oraz samego producenta. Jest to z pewnością opcja dająca wspaniałe rezultaty i pozwalająca na zbilansowaną hodowlę roślin podwodnych.

Przy wyborze produktów do akwarium, warto postawić na sprawdzone i renomowane marki, które gwarantują trwałość i jakość swoich akcesoriów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj