Jak karmić psa, aby zapewnić mu wszystkich niezbędnych składników? To pytanie powraca niczym bumerang. Opiekunowie psów zastanawiają się najczęściej, co powinien jeść ich pies? Jak karmić pupila i o jakich porach? Czy mokra karma jest wystarczająca i jak często podawać psu przysmaki? Żywienie psa trzeba na pewno dostosować do jego indywidualnych potrzeb.

Co powinien jeść pies?

W karmieniu psa bardzo ważną rolę odgrywa białko, a jego podstawowym źródłem jest mięso — jagnięcina, drób, wołowina, oraz produkty pochodzenia zwierzęcego — np. żołądki, wątroby, serca. Dzięki nim zwierzę buduje masę mięśniową i w ten sposób utrzymuje prawidłową kondycję. Białko pełni również funkcje regulacyjne, odpornościowe i, w mniejszym stopniu, energetyczne.

Żywienie psa nie musi być tak urozmaicane, jak odżywianie człowieka. Wręcz przeciwnie. Nagłe zmiany w sposobie karmienia psa mogą negatywnie wpłynąć na zaburzenia ze strony układu pokarmowego, a także negatywnie wpłynąć na zachowanie pupila. Wobec tego zalecane są zmiany w sposobie karmienia, ale wprowadzane bardzo powoli, przez około 5-7 dni, tak aby pies mogło się do nich przyzwyczaić.

Zaletą gotowych karm dla psów jest to, że są one opracowane przez specjalistów na podstawie konkretnych zaleceń żywieniowych. Opiekun czworonoga ma do wyboru pokarm, który został stworzony z uwzględnieniem:

  • wieku psa,
  • rasy lub grupy ras,
  • trybu życia,
  • poziomu aktywności,
  • stanu zdrowia,
  • kastracji lub sterylizacji.

Dowiedz się więcej na temat suchej karmy dla psów: https://apetete.pl/karmy-suche-dla-psa.html

Karmienie psa mieszane — na czym polega?

Karmienie psa mokrą i suchą karmą wydaje się bardzo rozsądnym dla pupila sposobem żywienia. Jak wprowadzić mieszane żywienie psa? Najważniejsze, to działać z rozmysłem. Żywienia mieszanego nie można wprowadzić z dnia na dzień, ponieważ w ten sposób zafundujemy psu problemy żołądkowe. Zmianę odżywiania należy wprowadzić stopniowo, powoli włączając psu do diety karmę, której nie zna. Na zmianę przeznaczmy około 10 dni, zwiększając z każdym dniem dawkę nowego pożywienia. Pamiętaj, że produkty, które wybierasz dla psa, muszą stanowić pełnoporcjowe posiłki – na opakowaniu może też znajdować się informacja, że są to karmy „zbilansowane”.

Zasady mieszania karmy mokrej i suchej

Dietetycy zalecają, aby podawać psu różne rodzaje karmy w osobnych posiłkach. Oznacza to, że mieszanie w jednej misce mokrej i suchej karmy to zły pomysł – ponieważ pożywienia te inaczej pies trawi. Dlatego najlepiej przyjąć, że pies dostaje zawsze rano (mniej więcej o tej samej godzinie) suchą karmę, a zawsze wieczorem porcję – mokrej. Może być także na odwrót, ale jeśli ustalisz sobie jakiś schemat, musisz się go trzymać. Kilkugodzinny odstęp pomiędzy posiłkami zapewni prawidłowe trawienie.

Ile razy dziennie karmić psa?

A co z ilością i częstotliwością – skoro podajemy dwie różne karmy, jakie przyjąć dawkowanie? Zadbaj o to, aby pies dostawał taką ilość kalorii i składników mineralnych, jaka jest dla niego optymalna, czyli jaką by przyjmował, jedząc jedną karmę. Dla ułatwienia możesz kierować się tabelami żywienia, które znajdują się na opakowaniach wybranych psich karm. Załóżmy, że podajemy psu dwa posiłki dziennie. Sprawdzamy więc, jaka jest dawka dzienna karmy suchej i wówczas podaj jej połowę – a także ile wynosi dawka konkretnej karmy mokrej – i podajemy jej również połowę, w innym posiłku. Warto też pamiętać, że żywienie dorosłego psa będzie nieco inne niż kilkumiesięcznego. W przypadku psów ras dużych ilość jedzenia na pewno będzie o wiele większa niż w przypadku żywieniu psa rasy np. york.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj