W ostatnich latach bardzo wzrosło zainteresowanie opiekunów różnego rodzaju zabawkami interaktywnymi dla psów. Coraz więcej osób sięga po psie łamigłówki, maty węchowe czy inne zabawki na inteligencję. Po co psu zabawki edukacyjne? Jaka jest ich rola i czy warto w nie zainwestować? Kiedy zakup zabawki interaktywnej jest dobrym pomysłem?

Zabawki interaktywne dla psów – rodzaje

Wraz ze zwiększoną świadomością psich opiekunów rośnie popyt na różnego rodzaju akcesoria oraz gadżety dla psów. Doskonale widać to właśnie na przykładzie zabawek interaktywnych, które w ciągu ostatnich kilku lat podbiły rynek. Ich popularność sprawiła, że wraz z popytem wzrosła podaż, a w sklepach można przebierać wśród różnych zabawek edukacyjnych. Dzięki temu można wyróżnić kilka rodzajów tego typu akcesoriów.

Pierwsze z nich to zabawki wyciszające, takie jak popularne Kongi, lickimaty czy wszelkiego rodzaju miski spowalniające jedzenie. Mają one dwie funkcje – pozwalają psu wyregulować emocję i się wyciszyć, jednocześnie spowalniając proces pobierania pokarmu. To niezwykle przydatny gadżet i psów, które łatwo się nakręcają lub mają problem ze zbyt szybkim jedzeniem. Doskonale sprawdza się także u zwierząt lękliwych, a także jako pomoc w stresujących momentach.

Innym rodzajem zabawek są zabawki pobudzające. Są to różnego rodzaju kule smakule, a także szarpaki czy wszelkie inne akcesoria mające za zadanie pobudzić instynkt i wzmocnić psią motywację, zarówno pokarmową, jak i łowiecką. Świetnie sprawdzają się u psów wycofanych oraz tych, które wymagają pracy nad motywacją. Mogą również służyć jako doskonała nagroda po trudnym ćwiczeniu.

Ostatnią, ale jednocześnie najbardziej rozbudowaną kategorią zabawek interaktywnych są zabawki na inteligencję dla psa. Mają one skłonić naszego psiaka do myślenia i pobudzić jego wyobraźnię. Zwierzak dostaje do rozwiązania zagadkę, a po udanej próbie otrzymuje smakołyk. W ten sposób buduje się jego pewność siebie oraz wzmacnia kreatywność. Psiak w ten sposób trenuje swój węch oraz ćwiczy inteligencję. Po chwili takiej zabawy zwierzak jest zadowolony i zmęczony psychicznie. Ten typ zabawek edukacyjnych świetnie sprawdza się zarówno u psów wycofanych, które potrzebują wsparcia pewności siebie, jak i u tych bardziej reaktywnych, mających tendencję do podejmowania działania bez chwili zastanowienia. Dzięki zabawce pupil uczy się myśleć i rozwiązywać zagadki, skupiając na konkretnym zadaniu.

Kiedy warto kupić zabawki edukacyjne dla psa?

Zabawki interaktywne i edukacyjne dla psa doskonale sprawdzą się w przypadku każdego czworonoga. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących ich stosowania, choć warto pamiętać, że przy niektórych psiakach powinniśmy zachować większą ostrożność, pilnując, by prawidłowo korzystały z akcesoriów. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy zostawiać psa samego z zabawką, by uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Zabawki edukacyjne doskonale sprawdzają się w przypadku psów mających problemy behawioralne. Uczą psa zatrzymania się, myślenia i wysilenia szarych komórek. Ukończenie zadania powoduje wzrost pewności siebie, dzięki czemu psiak czuje się znacznie lepiej. 

Zabawki na inteligencję również świetnym urozmaiceniem w dni, gdy pogoda, stan zdrowia lub nadmiar obowiązków nie pozwalają na dłuższy spacer z czworonogiem. W ten sposób możemy zapewnić psu aktywność umysłową, która zmęczy go psychicznie i pozwoli na spokojny odpoczynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj