W coraz większej liczbie domów pojawiają się koty domowe z tendencją nawet do posiadania kilku osobników. Wybieramy koty rasowe lub dachowce, wszak nie ma znaczenia, kto był ich przodkiem. Koty to po prostu urocze, wesołe i poprawiające nasz nastrój zwierzęta.

  1. Koty jako zwierzęta domowe
  2. Kot domowy – kiedy nastąpiło udomowienie dzikiego kota?
  3. Dorosłe koty domowe
  4. Wybór pomiędzy zakupem kota rasowego a adopcja kota ze schroniska

Koty jako zwierzęta domowe

Utrzymanie kota nie jest ani trudne, ani kosztowne, możemy o szczegółach poczytać na stronie abc-kot. Wybór karm dostępnych na rynku jest bardzo duży, w karmę zaopatrzymy małe kociaki, jak i dorosłe koty. Również te, które są uczulone, czy zapadają na choroby, jak choćby występujące wśród kotów choroby nerek. Koty powinniśmy zaopatrzyć w domu w drapaki, aby nie uszkadzały nam mebli, w zabawki oraz w kuwetę i żwirek, by miały się gdzie załatwiać.

Kot domowy – kiedy nastąpiło udomowienie dzikiego kota?

Udomowienie kota nastąpiło prawdopodobnie pomiędzy 4000 do 3700 p.n.e., a prawdopodobnym miejscem, gdzie udomowiono pierwszego kota jest Nubia. Od tego czasu kot przebył długą drogę, powstało wiele ras, choć nadal najpopularniejszym jest kot rasy dachowiec. Dzisiejszy kot w ludzkich domach, mimo, że udomowiony tysiące lat temu, karmiony pyszną karmą, nadal posiada instynkt łowiecki i wypuszczony na wolność potrafi właścicielowi przynieść w prezencie upolowaną myszkę lub ptaszka. Styl życia kotów znacząco różni się od życia psów. Dorosły kot potrafi przespać 12-16 godzin w ciągu doby, budzi się na jedzenie, psoty, zabawy, a niektóre również na spacery. Kot jest zwierzęciem chętnym do głaskania, tryb życia potrafi dostosować do warunków panujących w domu.

Dorosłe koty domowe

Od pierwszych dni życia aż po podeszły wiek, nasz czworonożny przyjaciel przechodzi wiele przemian fizycznych oraz behawioralnych. Zmiany te powodują odpowiednie dopasowanie jego potrzeb żywieniowych. Najważniejszym okresem w życiu kociąt jest ich przemiana w dorosłego zwierzaka. Należy wtedy wyjść z karmy, którą karmi się kocięta, a wejść w karmę dla kotów dorosłych. Podobnym momentem jest czas, kiedy kot przechodzi zabieg kastracji lub sterylizacji. Dla takich kotów jest również specjalnie dobrana karma, a dobrze dobrana karma to piękne futro oraz zdrowy i zadbany czworonożny towarzysz.

Wybór pomiędzy zakupem kota rasowego a adopcja kota ze schroniska

Kupując czy adoptując kota do towarzystwa kierujemy się różnymi czynnikami, wybierając na przykład kota rasowego, kota dla alergików https://abc-kot.pl/blog/ specjalnie wyhodowanych ras lub adoptując mruczka w schronisku. Niektórzy pałając miłością do którejś z ras zakładają ich hodowlę, dbając o czystość i zdrowie rasy. Koty najczęściej przebywają w mieszkaniu, większość osobników nie jest wypuszczana na wolność, co im zasadniczo wcale nie przeszkadza.

Jakiego byśmy mieli kociaka, pamiętajmy, że musimy dbać o zdrowie swojego pupila, prowadząc go na kontrolne wizyty do weterynarza. Nie zapominajmy, że kot z kotem potrafią się fantastycznie bawić. Jeśli mamy warunki, weźmy drugiego, by się nie nudził, kiedy nie będzie nas w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj